YENİ ASIR

İzmir DSP'de yeni yüzler


20 Kasım 2005

Son günlerde İzmir DSP'de hareketlenme başladı. 7 Kasım'da atanan yeni İl Başkanı Avukat Özdemir Sökmen, uzun zamandır da siyasetin içinde. Sökmen, siyasete 1990 yılında DSP'de başlamış. "Önce Atatürk, sonra Ecevit aşkıyla büyüdüm. DSP ilkelerini benimsedim" diyor.
Sökmen'in yeni il yönetimi 25 kişiden oluşuyor. Listesini hazırlarken, özellikle yaş ortalamasının 45'i geçmemesine özen göstermiş. Amaç, diğer siyasi partilerin yaptığı gibi gençleşmek. Yönetimde Bülent Bostepe, Mehmet Ali Pozan, Günay Tüzün, Ümmühan Gülsün, Şakir Varol, Mehmet Ali Hepkalender gibi yeni isimler var. Sökmen ayrıca Bornova, Seferihisar, Balçova ilçe başkanlarını da il yönetimine almış. Bu ilçelere yeni başkanlar atanacakmış. Ayrıca Kınık, Çeşme, Güzelbahçe, Menemen, Dikili, Kemalpaşa ilçelerinde de boşluklar varmış.

BORNOVA ADAYI
İl Başkanı Özdemir Sökmen'e ilk kez 1994 yılında partisinden Bornova Belediye Başkanlığı teklifi gelmiş. Fakat o zamanlar, geçim derdine düştüğünden mesleğine devam etmeyi uygun görmüş ve teklifi istemeye istemeye reddetmiş. Ardından 1999 seçimlerinde kendi arzusuyla Bornova Belediye Başkan adayı olmak istemiş. Fakat rahmetli Ahmet Priştina "Ben kendi ekibimle çalışırım" diyerek Cengiz Bulut'u aday göstermiş.
Sökmen, 2001-2004 yılları arasında Bornova Llçe Başkanı olarak siyaset hayatına devam etmiş. Sökmen, "İlçe başkanlığım döneminde Bornova'da çok güzel çalışmalar yaptık" diyor.
2004 seçimlerinde DSP Bornova Belediye Başkan adayı olmuş, fakat partisi hezimete uğramış. O günden sonra da partisinin sade bir üyesi olarak çalışmalarına devam etmiş. Ta ki Genel Merkez'den çağrılıp İzmir İl Başkanlığı görevini Seyhan Teoman'dan devir alana kadar...

SOKAKTAKİ VATANDAŞ
Özdemir Sökmen'in siyasi hayatına bakarsanız, DSP'ye gönül verdiğini, aldığı her görevi başarıyla yerine getirmeye çalıştığını görürsünüz. Yalnız sokaktaki vatandaşla konuştuğumda, "Ecevit'in yerine geçen DSP Genel Başkanı kim biliyor musunuz?" diye sorduğum da aldığım yanıt, genellikle olumsuz oluyor. Vatandaş DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'e alışamadı. Şu an en zengin parti olarak bilinen DSP'nin Genel Başkanını tanıyan yok. Acaba Rahşan Hanım mı izin vermiyor, yoksa başka nedenleri mi var, bilemiyorum.
İl Başkanı Sökmen'in çalışmalarında olumlu sonuçlar elde etmek istiyorsa, genel başkanlarını İzmir'de daha sık getirmesinde fayda var.