YENİ ASIR

İzmir aşığı YTP'de


28 Şubat 2004

Bülent Şenocak'ı uzun zamandır tanırım. Yıllardır hep bir araya geldiğimizde uzun uzun siyaset konuşur, bana siyasete neden küstüğünü anlatırdı. Son olarak "Levant'ın Yıldızı İzmir" adındaki kitabıyla İzmir'e olan sevgisini dile getirmiştir..
YTP'ye üye olduğunu, ardından da aday olduğunu öğrenince memnun oldum. Şenocak kendine has uslubuyla siyasete dönmesini ve adaylığını bakın nasıl anlatıyor.

BU FİLMİ İZLEDİK
"Sayın Yeğinboy, daha öncekilerden hiç de farklı olmayan bir film yeniden vizyona girdi. Filmin adı "Seçim". Biz bu filmi birçok kez izledik. Senaryo, hep aynı senaryo. Filmin sonu da aynı. Bir tek oyuncular değişiyor.
Birkaç hafta önce kendime şunları sordum.
"Hep izleyecekmiyim, bu filimde bazı şeyleri değiştirebilirmiyim? Yaklaşık 18 yıl önce bıraktığım aktif politikaya dönmeye, bu filmde bir başrol oyuncusu olarak değil, bir yardımcı oyuncu olarak yer almaya, seçime (Parlemento'da milletvekili bulunan partilerden katılırsam seçilme şansım daha çok olur demeden) gençlik yıllarımdan beri hep takdirle izlediğim, çizgisinden hiç bir zaman taviz vermemiş bir liderin, İsmail Cem'in Yeni Türkiye Partisi'nden İl Genel Meclisi üyesi adayı olarak katılmaya karar verdim.

EMANET OYLAR
Partim de, teveccüh göstererek, beni Konak İlçesi'nden İl Genel Meclisi için 1. sıradan aday gösterdi.
Milletvekili seçimlerinde Sosyal Demokrat seçmenin büyük bir kesimi, AKP'nin karşısındaki sol oylar bölünmesin diye CHP'ye oy verdi. Esasen CHP'ye verilen oyların büyük bir çoğunluğu emanet oylardır.
Benim kanaatıma göre, bu seçimde, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlığı adaylarının şahsiyeti ön plana çıkacak ve seçmen oyunu isimlere göre belirleyecek, İl Genel Melisi ve Belediye Meclisi üyelikleri için de "oyum boşa gitmesin" endişesine gerek olmaksızın, kendi ideallerine uygun bir partiye yönelecektir.

İNANILAN KİŞİLER
Halkın iradesi, basının gerektiğinden fazla abarttığı ve şans tanıdığı adaylara değil de, inandığı kişiler ve partiler lehine yansır ise YTP'nin bu seçimlerde yüzde 10 barajını aşması işten bile değildir.
Seçildiğim taktirde, İzmir'i tanıyan, İzmir tarihini yazmış, İzmir aşığı bir kişi olarak, İzmir'in layık olduğu yere gelmesi, bilhassa eğitim ve sağlık konularında doğru adımların atılması için elimden geleni yapacağım."
Seçilse de seçilmese de Şenocak'ın siyasete yeniden ısınmış olması sevindirici, dilerim bıraktığından bu yana hiçbir şeyin değişmediğini fark edip yeniden küsmez. Siyaset sahnesinde Bülent Şenocak gibi renkli simalara her zaman ihtiyaç var...

Azrail
Azrail, koltugunda oturan kaptan pilota görünmüş:
"Haydi" demiş, "Zamanın geldi, gidiyoruz !"
-"Aman etme!" demiş pilot;
-"Ben gelirim de, uçakta seçim gezisine çıkmış iki yüz politikacı var. Bana inişe kadar olsun izin ver bari..."
-"Sen ne diyorsun be adam! "demiş Azrail;
-"Bu herifleri aynı uçağa toplayacağım diye anam ağladı benim!"