YENİ ASIR

İzmir Alaattin Yüksel'e sahip çıkar


18 Şubat 2005

CHP hata üzerine hata yapmaya devam ediyor. Bugün CHP'de yaşanan olaylar ile CHP Atatürk'ün kurduğu parti olma ünvanını hak etmiyor. Bunu gelişen son olaylarla ortaya koydular.
Yaptıkları kongre tam bir utanç tablosuydu. Ardından hatalarına bir ayıp daha ekleyerek, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel'i görevden aldılar. Alaatin Yüksel'in suçu ne? CHP'de demokrasi var zannederek kongrede muhalif olma hakkını kullanmak mı?
Nerede kaldı CHP'nin demokrasi anlayışı? Türkiye genelinde CHP diye bir parti nerede ise kalmazken, tek varlığını sürdürdüğü şehir İzmir'de bu kadar büyük bir stratejik hata affedilir şey değil.
Deniz Baykal büyük bir lider olma özelliğine sahip olmadığını bir kez daha ispatladı. Çarşamba günkü MYK toplantısından sonra İzmir İl Yönetimi ve İl Başkanı'nın görevden alındığı haberi Genel Sekreter Önder Sav tarafından İl sekreteri Mehmet Yıldırım'a telefonla tebliğ edilmiş. Bu kararın Alaatin Bey'in yurtdışında iş gezinde olduğu döneme gelmesi ise ilginç bir tesadüf. İl örgütüyle dün görüştüğümde İl'e henüz yazılı bir açıklama gelmemişti. CHP'de bugün itibaren Türkiye genelinde çok önemli adımlar atılacağı söyleniyor. Bu da sanırım yeni bir kurultayın habercisi.

KURULTAY'IN HABERCİSİ
İl sekreteri Mehmet Yıldırım görüşlerini şöyle dile getiriyor; "Örgütü başarıdan başarıya götüren bir il başkanı başka genel başkanı destekledi diye cezalandırıldı. Dünden beri bir çok sivil toplum örgütlerinden, iş dünyasından,il ve ilçe örgütleriden rahatsızlıklar, tepkiler geliyor.
Bugün saaat 13:30 Alaatin Yüksel'i tüm örgüt ve ilçeler sahip çıkmak üzere karşılıyoruz. Çok sayıda il başkanı ve milletvekili de geliyor. Bu gün 14;30'dan itibaren İzmir İsmet İnönü Salonu'nda Alaatin Yüksel Zülfü Livaneli'nin de katılımıyla İzmirlilere seslenecek.
Tahminen 40 civarında milletvekili desteği var. Bu anti demokratik hareketin CHP'de son bulması gerekiyor. Kongreler kazanmış bir başkanın bu şekilde görevden alınması etik değil. İzmir Alaattin Yüksel'e destek ve sahip çıkıyor."

MİLLETVEKİLİ NE DİYOR?
İzmir Milletvekili Erdal Karademir konu hakkında şunları söylüyor, "Şu aşamada Alaattin Bey'in görevden alınması normal. Genel merkez uyumlu çalışabileceği bir örgütü tercih eder. İzmir'de sürekli basında gündemdeyiz. Ama hep hiç kavgalarla. İl Başkanı Genel Başkan ile sürekli tartışır hale geldi. Olayın başlangıcı yerel seçimlere dayanıyor. O dönemde il başkanları toplantısında Alaattin Yüksel, Genel Başkan ile çok ağır bir uslupla konuşmuştu. Şu an parti olarak 2002 seçimlerinden çok daha olumsuz bir durumdayız. Çarkları uyumlu hale getirmeliyiz" diyerek görüşlerini dile getirdi.
MYK Üyesi İzmir Milletvekili Sedat Uzunbay ise, olayın kesinlikle bir kurultay hesaplaşması olmadığını özellikle vurguladı. Uzunbay, "Karar alınırken MYK üyesi olduğum için ben de toplantıdaydım. Bu kesinlikle bir hesaplaşma değil, olumsuzlukların giderilmesi adına gerçekleştirilmiş bir hareket" dedi.
Milletvekilleri ve genel merkez istedikleri kadar yapılan hareketin bir hesaplaşma olmadığını söylesinler. Hani derler ya haklı olduğun davada haksız duruma düştün, durumları aynen bu...!

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.