YENİ ASIR

İTO ve AOSB seçimleri yaklaştı


11 Şubat 2005

Seçimlere sayılı günler kaldı. İzmir Ticaret Odası seçimlerinin adayları tek tek kendilerini ortaya çıkarmaya başladılar. Bazı adaylar da henüz nabız yoklaması halinde.
Seçimler yaklaşırken en çok tartışılan konulardan biri yeni TOBB Yasası yönetmeliklerine göre yeniden düzenlenen meslek komiteleri ve seçimlerde ancak aidatlarını eksiksiz yatıranların oy kullanma hakkına sahip olmaları. Oy kullanacak üye sayısı 25 binin üstüne çıkabilirse komite sayısı 200'leri bulabilecek.
Aidatlarını eksik yatırmış olan üyelerin oy kullanamamaları büyük bir tartışma konusu yaratmış durumda.

ÇOK NORMAL
Yaşanan ekonomik krizleri düşünürsek, işçi maaşlarını zar zor ödeyen vatandaşın aidatlarında aksama olması son derece normal. Konu hakkında İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile görüştüm; "Kanun ve yönetmelikler değişti. Ne yazık ki, borcu olmama kriteri kanunun öncü madddesi. Konu hakkında Bakanlığa resmen yazı yazdık. Borcu olduğu için üyeyi oy kullanamaz diye nasıl askıya alırız? Ama yapacak bir şey yok. Borcu olan 11 bin üye ve yaklaşık 2 trilyon borç var. Ankara'ya gidip gerekeni yapmak istiyorum. Ama kanun esastır, ne yapılabilir bilmiyorum" diye görüşlerini dile getirdi.
Bu konu daha çok tartışılacak gibi gözüküyor...

DURUM NASIL?
Diğer taraftan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi seçimleri de 15 Şubat'ta yapılacak. Seçimlere tek liste ve tek aday ile gidildiğinden pek bir tartışma ortamı yok. AOSB Başkanı Hilmi Uğurtaş gelişmelerden son derece memnun, dün yaptığımız görüşmede; "Görevde olduğumuz süre içinde iyi işler yaptık. Biz burada fahri olarak görev yapıyoruz. Sanayici arkadaşlarımız teveccüh gösterdiler, başka hiç bir arkadaşımız aday olmadı" dedi.
AOSB'nin şu ara en önemli sorunlarından biri bölgede bulunan SSK dispanseri ile ilgili. SSK'nın Sağlık Bakanlığı'na geçmesiyle beraber yenilenmesi gereken sözleşmeleri İl Sağlık Müdürlüğü'nce incelenmeye alınmış. Uğurtaş bölgenin sorunlarını şöyle dile getiriyor:

AŞAĞI ÇEKECEKLER
"Bölgede elektrik ücretlerini indirdik, doğalgaz yatırımı yaptık. Fakat su faturalarına hala çözüm bulamadık. AOSB yıllık 4 milyon metreküp su kullanıyor. Suyu 1.650 binden alıyoruz, atık su ücreti 300 bin lira, üstüne eklenince sanayiciye 2 milyondan fatura etmek zorunda kalıyoruz. Rahmetli Piriştina su fiyatlarını aşağı çekeceklerini söylemişti. Yeni yönetimden de aynı ilgiyi bekliyoruz. Bölge ihmal edilmemeli, burada 30 bin kişi çalışıyor" dedi.
AOSB seçimlerinde sorun yok gibi gözüküyor. Gözler bir çok tartışmalara açık olan farklı grupların aday oldukları İTO seçimlerinde.

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.