YENİ ASIR

İşte olay bu!...


26 Nisan 2004

Ortaokul yıllarından beri başını örten AKP'li Denizli Belediye Başkanı'nın eşi Ayşen Zeybekci, 23 Nisan kutlamalarında ilk kez türbanını çıkardı. Ve doğal olarak olay oldu...
Zeybekci, "Kamusal mekanlarda ve resmi törenlerde Cumhuriyet kanunlarına göre hareket ediyorum. Abartılacak bir durum yok" demiş. Denizli'deki 11'inci Tugay Komutanı Tuğgeneral Hamit Tekkanat'ın, geçen şubat ayında "geregi için" Denizli Valisi Gazi Şimşek ve bilgi için Cumhuriyet Bassavcısı Selami Hatipoğlu'na gönderdiği "irtica uyarısı" yazısının basına yansımasıyla gözler Denizli'ye çevrilmişti. Aysen Zeybekçi'yi tebrik etmek istiyorum.
Çünkü bu sebepten mi yoksa, kendisinin de söylediği gibi cCmhuriyet kanunlarına göre hareket etmesinden dolayı mı, başını açtı bilemiyorum ama ortada gerçekten takdir edilecek bir hareket var.
Çünkü birçok AKP'li belediye başkanı, milletvekili ve yönetici 'türban' ve 'kamusal alan' tartışmalarında türbandan taviz vermez görüntüyle kamuoyunun önüne çıkarken, yaptığı hareketle örnek bir davranış sergiledi.
Bugüne kadar her bayram seyran sonrası protokolde yaşanan türban gerginligi ile uğraşmaktan memleketin meselelerini unutur olmuştuk. AKP'li bakan, milletvekili eşleri bu konuda Aysen Hanım'dan ders almalılar. Demek ki onlar daha Cumhuriyet kanunlarını öğrenememişler.
Ayşen Zeybekci, Çamlık'taki evine döndüğünde yeniden başörtüsünü takmış. Diğer AKP'li eşler kendisine sormalılar Ayşen Hanım birkaç saat için devleti adına başörtüsünden feragat ettiğinde ne gibi bir kayba uğramış?
Bence hiç... İnanç insanın içindedir. Su an bence içi çok daha rahattır. Çünkü örnek bir vatandas tavrı sergiledi. Bir çok kesim tarafından takdirle karşılandı. Basbakan Tayyip Erdoğan'ın üniversite yıllarından arkadaşı olan 44 yaşındaki Başkan Nihat Zeybekci de türban konusunda polemik yaratmayacaklarını söyleyerek eşine destek vermiş. Başkan Zeybekci, "Ona,'Kapan ya da açıl' demem. 23 Nisan törenlerinde kendisi başörtüsünü çıkararak törene katılmak istedi. Benim herhangi bir sekilde müdahale etmem sözkonusu değil. Bu tür olaylarla gündeme gelmek istemiyoruz. Ben Denizli'ye hizmet için belediye başkanı oldum" demiş.
Işte olay bu kadar basit...Darısı diğer AKP'li belediye başkanı, milletvekili, bakan ve hatta başbakan eşlerinin başına... İnanın onlar da kamusal alanlarda ve resmi törenlerde Cumhuriyet kanunlarına göre hareket ederlerse inançlarından hiçbir sey kaybetmez, tam tersi kanunlara uyan örnek vatandaşlar olurlar. Evine döndüğünde, ya da sivil yaşamda kimse kimsenin başörtüsüne karışmaz, karışmamalı da...