YENİ ASIR

İsmet abi diyor ki...


14 Mayıs 2004

Deneyimli devlet büyüğümüz İsmet Sezgin Türkiye'de son günlerde gelişen olayları ve AKP Hükümeti'nin durumunu değerlendirdi;
"AKP İktidarı, bir ikilem içerisinde. Çekirdek tabanın baskısından dolayı "gen" lerinden bir türlü kurtulamıyor. Çekirdek tabanını mı hoşnut etsin, yoksa artık geliştik, değiştik, milli görüşü terk ettik söylemlerine uygun mu davransın? İşte sorun burada...

TABAN BASKISI
MHP de iktidar ortaklığında tabanının daha doğrusu ülkü ocaklarının etkisinde kalarak bir takım yanlışlar yapmış ve bilinen sonunu hazırlamıştı. MHP sendromunun benzerinin AKP'ye de musallat olduğu ortada. Bir partinin ve onun iktidarının en önemli iki temel meselesinden biri türban, diğeri İmam Hatip olur ve bunları ülkenin çözüm bekleyen sorunlarının üstünde tutarsa, bunun adına geçmişten ders almamak denir. Eğitim sistemimizi temelden değiştirecek, Eğitim Birliği Yasası'nı zedeleyecek bir yasa tasarısını, Meclis'e getirip YÖK'ü tasfiye ederek, onu hükümetin uydusu haline getirmek ve liselilerinin üniversiteye girişte haksız bir şekilde önünü açmak ve bu amaç için canhıraş bir gayret göstermek sağduyu ile bağdaşmaz.
Bu arada Genelkurmay Başkanımız gayet kibar, zarif bir biçimde bir uyarıda bulunuyor. Tasarının laikliğe aykırı olduğunu, Öğrenim Birliği ilkelerini zedeleyeceğini, beraberinde ciddi sonuçlar getireceğini söylüyor. Demokratik saygı içerisinde bir uyarıda bulunuyor. Üniversite rektörlerimiz bütün iyi niyetleri ile yapılanın yanlışlığını gözler önüne seriyor. Muhalefet, basın ve kamuoyu hassasiyetle konunun üzerinde duruyor. Buna rağmen Hükümet vurdumduymazlığına devam ediyor. Başbakan, zehir zemberek bir beyanat veriyor. "Dört kez aldatıldığını" söylüyor. Üniversitelere savaş açıyor. Milletvekilleri olarak egemenlik haklarını kullandıklarını söylüyor. Rektörler ise asıl kandırılanın Türk milleti olduğunu, Anayasaya göre egemenliğin kayıtsız şartsız Millete ait olduğunu, bunun da yetkili organlarca kullanılacağını söylüyor.

HEPSİ OYUN
Şimdi ne olacak? Hiç gereği yokken bir bardak suda fırtına kopartmak niye? Gerginliği kimler ne için çıkarıyor? Bunun kime ne yararı var? Anlaşılır şey değil. Öyle görülüyor ki, tasarı Meclis'ten çıkarılacak ve herkes tarafından bilindiği gibi Cumhurbaşkanı tasarıyı geri gönderecek. Anayasa Mahkemesi'nce Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilecek. O zaman çekirdek tabanına denecek ki; "Görüyorsunuz biz elimizden geleni yaptık, büyük bir mücadele verdik. Olanları gördünüz. Olmadı..."
Böylelikle hem tabanın gönlü alınmış olacak, hem de verdikleri sözleri yerine getirmek için gayret gösterdiklerini ispatlamış olacaklar. Milli Görüş ustalarının da ifade ettiği gibi bunlar İmam Hatip Liseleri'ni partilerinin arka bahçesi görüyorlar.