YENİ ASIR

İslamiyet ve Almanlar


08 Ekim 2004

Bu ay çıkan FOCUS dergisinde okuduğum bir haber oldukça ilginç. Almanya'da on altı yaş üstü bireylere "İslamiyet kelimesi size neyi düşündürüyor ?" sorusu yöneltilmiş. Alınan cevap ve sonuçlar şöyle:
Yüzde 93 kadınlara baskı
Yüzde 83 terör
Yüzde 82 fanatik, radikal
Yüzde 70 tehlikeli
Yüzde 66 gericilik
Yüzde 45 misafirperverlik
Yüzde 39 kültürel aktivite
Yüzde 16 etkileyici
Yüzde 12 sevgi, dostluk
Yüzde 6 açıklık, tolerans
Yüzde 6 sempati

Sonuçların bu kadar olumsuz çıkması; Beslan katliamı, Irak'ta kafası kesilen rehineler, Madrid'te havaya uçurulan banliyö trenleri ve tabii ki 11 Eylül'ün Almanya'da İslam konusundaki düşüncelere yaptığı etkilere bağlanıyor.
Anketteki kişilerin yüzde 46'sı Almanya'da yaşayan Müslümanlar arasında teröristler olabileceğine, yine yüzde 60'ı Almanya'nın teröristler için uygun bir saklanma alanı olduğuna inanıyor.

KATLİAMIN ETKİSİ
Beslan katliamından sonra yüzde 57'lik bir oran terör mücadelesinde kişisel özgürlüklerinin kısıtlanmasına rıza gösteriyor. Ayrıca Almanya'daki İslami derneklerin ortak bir gösteri ile terörü lanetlememiş olması da eleştiriliyor.
Böyle bir gösterinin Alman halkını olumlu etkileyebileceği belirtiliyor. Almanya'da ki Milli Görüş Kuruluşu önümüzdeki günlerde bu olumsuz resmi değiştirebilecek bazı aktivitelere hazırlanıyormuş. Bakalım nasıl bir aktivite olacak? İnşallah kaş yapayım derken göz çıkarmazlar.

Ağzım açık kaldı
İnanılmaz ama gerçek! "Gelinim Olur musun?" haftanın en çok tutulan yarışması olmuş. Nasıl tutmasın? Gelinler ve kaynanalar var, tabii bunlar bir araya gelince de kavgalar, hem de diğer yarışmalardakinden daha şiddetli kavgalar...
Gelin kaynana ikilisi, Türkiye'de üzerine en çok kitap yazılan, en çok komedi oluşturan konudur.

OTURUP SEYRETTİM
Günlerdir arkadaşlarımdan "Gelinim Olur musun?" yarışmasında yaşanan olayları dinliyorum. Çarşamba günü olayı iş edindim, oturup programın başlama saatini bekledim. Seyretmezsem meraktan ölecektim, çünkü anlattıklarına göre Mehmet Ali Erbil bile dayanamayıp programa telefonla bağlanmış ve 'Semra' isimli kaynanaya veryansın etmiş. Programın başlamasından onbeş dakika sonra baktım ki ağzım açık seyrediyorum. Şaşkınlığımı anlatamam.

BU NASIL PROGRAM?
Bu nasıl bir rezalet, bu nasıl bir program? Reytingi artırmak için kavgalar tavana vurmuş durumda. Orada kurbanlık koyun gibi oturan zavallı genç kızlar, bir de cadaloz kaynanalar... Türkiye'min güzel insanları da bütün gün televizyon karşısında oturup bunları seyrediyor.
Seyrettikleri yetmiyor, bir de para harcayıp telefonla programa bağlanıp yorumlar yapıyorlar. Genç kızlarını bu programlara gönderip, bunca hakareti işittiren ailelere ise ne diyeceğimi inanın bilemiyorum.