YENİ ASIR

İngiltere'de İslami bankacılık devri


29 Eylül 2004

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Turkish-Bankers Group Haber Yönetimi'nin bir haberi oldukça ilgimi çekti. On yıl öncesine kadar İngiltere'de çok sayıda İslami finans kurumları faaliyet gösteriyor, ama bunlardan hiç birine banka statüsü verilmiyormuş.
Çünkü iş sadece İslami finans hizmeti vermekle bitmiyor, bu hizmeti veren kurumların yasalarla düzenlenmesi de gerekiyormuş.

İLK BATI ÜLKESİ
Böylelikle İngiltere Müslümanların finans gereksinimlerine cevap veren ilk batı ülkesi oldu. Haberi ilginizi çekeceğini düşündüğümden aynen iletiyorum:
"İngiltere'de İslami anlayışa göre bankacılık hizmeti vermek yürürlükteki yasalar ile çelişiyordu. Hükümet, Müslüman gruplar ile işbirliği yaparak söz konusu yasaları yumuşattı.
İlk olarak Temmuz 2003'te HSBC ve United National Bank İngiltere'de müşterilerine İslami ev kredisi vermeye başlamış.
Bu ev kredilerine olan yüksek talep nedeniyle, tam anlamıyla İslami bankacılık yapacak bir bankanın kurulmasına gereksinim duyulduğu ortaya çıktı ve İngiltere'nin ilk İslami bankasının kurulması için yeşil ışık yakıldı.
The İslamic Bank of Britain sayesinde İngiltere, Müslümanlar'ın finans gereksinimlerine cevap veren ilk batı ülkesi oldu.

FAİZ YOK
Banka, müşterilerine ne faiz ödeyebilecek ne de onlardan faiz alabilecek. Sadece İslami kurallara göre bankacılık yapabilecek. İslami kurallara göre, para üzerinden para kazanmak yani faiz almak haram.
The İslamic Bank of Britain ise müşterileri adına mal alacak ve bu malları leasing denilen yöntemle kiralayacak. Eğer bankanın müşterisi bir bilgisayar almak istiyorsa, banka makineyi satın alacak ve müşterisine belirli bir fiyata satacak. Müşteri bu parayı ödeyene dek banka ayrıca kullanma kirası da ödeyecek.

HEDEF DİNDARLAR
Hedef kitle sadece Müslümanlar değil.. The İslamic Bank of Britain ayrıca sigara, alkol ve pornografi sektöründe faaliyet gösteren şirketler ile iş yapmayacak. Bu sayede sadece Müslümanlar'ın değil, ahlaki değerlere önem veren diğer din mensuplarının da bu bankayı seçmesi bekleniyor.
İngiltere'de yaşayan Müslümanlar'ın sayısı 1.8 milyon civarında.. Bu kitlenin büyük bir bölümü, şeriata uygun olmadığı için geleneksel bankalar ile çalışmıyor.
The İslamic Bank of Britain ise sadece İngiltere'deki Müslümanlar'a değil, her yıl Orta Doğu'dan İngiltere'yi ziyarete gelen ve sayıları onbinler ile ifade edilen zengin Araplar'a da hizmet vermeyi amaçlıyor."