YENİ ASIR

'İlaçlı üzüm'de yanlış anlaşılma


18 Eylül 2004

11 Eylül tarihli "Ziraat Odaları Ne İş Yapar?" başlıklı yazımda üretici İlhan Uysal ile yaptığımız söyleşiye yer vermiştim.
Konu üzüme gelince İlhan Bey şunları söylemişti; "Tariş'in elinde bugün 40 bin tona yakın üzüm var. Satamıyorlar, çünkü ilaçlı. Artık gerek AB, gerek diğer ülkeler ilaçlı üzümü değil, siyah ve kendiliğinden kurumuş üzümü alıyorlar. Kuru üzümü kestikten sonra, sepetlere koyar, potasyum hidroksit zeytinyağı ve suyla karıştırır, üzüm bu karışıma bandırır ve sereriz. Bu işlem üzüme hem renk verir, hem de çabuk kurumasını sağlar. Fakat artık bu şekilde işlenen üzüm elde kalıyor. Bu nedenle de üreticinin ziraat odaları tarafından bilinçlendirilmesi gerekir."

DİKKATLİ OKUNURSA...
Bu yazının üzerine Tariş Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, Dış Satışlar Müdürü Hüsnü Sarper ve Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Murat Uludemir beni aradı.
Ellerindeki üzümlerin "ilaçlı" diye nitelendirilmesinden dolayı alıcılara karşı sıkıntıya düştüklerini ilettiler ve Yönetim Kurulu adına bir açıklama yazısı gönderdiler. Yazıyı yayınlamadan önce şunu belirtmek gerek...
Sanırım yazı da "ilaçlı" diye bahsi geçen üzümler konusunda bir yanlış anlaşılma oldu. İlhan Bey, üzümün yatırıldığı karışımın formülünü; potasyum hidroksit, zeytinyağ ve su olarak vermişti. Bu şekilde işlem gören üzümün hem renk aldığını, hem de daha çabuk kuruduğunu belirtiyor. İlaç adı altında geçen üzümler bu karışıma batırılan üzümler. 11 Eylül tarihli yazı dikkatli okunursa yanlış anlaşılmanın ortadan kalkacağına inanıyorum.
Tariş Yönetim Kurulu'nun gönderdiği açıklamayı aynen iletiyorum.
"Tariş Üzüm Birliği olarak üye ortaklarımıza dağıtılacak ilaç ve gübreleri Ege Üniversitesi içinde 20 yıldır faaliyet gösteren kendi laboratuvarlarımızın tavsiyesi dahilinde iç ve dış piyasadan satın almakta ve üretici ortaklarımıza ulaştırmaktayız. Üretici ortaklarımız bağlarında pestisid-gübre kullanımı konularında laboratuvar yetkililerimiz tarafından sürekli eğitilmektedir. Alımlarımızda mühendislerimiz tarafından özenle seçilen hammadde en hijyenik şartlarda ve dünyanın en üst ölçülerinde üretim yapan işletmemizde son ürün haline getirilmekte ve 60 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilmektedir.
Her bir ihracat partisi için çekirdeksiz kuru üzümler laboratuvarımızda ayrıca tahlil edilmekte, raporları dış alıcılarımıza derhal gönderilmektedir. Dış ülke alıcıları bunun sonucunda birliğimiz ile çok uzun yıllardır iş ortaklığı yapmaktadır. Tariş Üzüm Birliği 27 bin 500 ton ihracatı ile ülkemizin bir numaralı ve en büyük ihracatçısı konumunu korumaktadır. Saygılarımızla... Tariş Üzüm Birliği Yönetim Kurulu"