YENİ ASIR

Hür Parti'den hükümete veryansın


03 Haziran 2005

31 Mayıs'ta İstanbul Akgün Otel'de yapılan Hürparti (eski DTP) İstanbul İl Teşkilat Toplantısı'nda Genel Başkan Yaşar Okyan'ın açıkladığı "30 ak yolsuzluk dosyası"nı İstanbul İl Başkanı Ercüment Işık bana da göndermiş. Özellikle İzmir'le ilgili olanları daha dikkatli okudum ve sizlere de aktarmak istedim;
1- İzmir TCDD Liman Taşıma İhalesi
TCDD İzmir Liman'ı için, yıllık 70 milyon dolarlık yükleme-boşaltma işleri için ihale hazırlığı yapıyor. Daha sonra ihaleden vazgeçiliyor. İhalesiz olarak 15 yıllığına Reha Denizcilik ve Raden Lojistik isimli 2 şirkete veriliyor. Şirketlerin, 15 yılın sonunda arzu ettikleri takdirde 15 yıl daha işe devam edebileceği sözleşmede yer alıyor. (Toplam 30 yıl süreli) Toplam 2 milyar 100 milyon dolarlık iş ihalesiz veriliyor. Bu firmalardan biri, sözleşme tarihinden 2 gün önce kuruluyor, diğerinin ise kuruluşu aynı gün gerçekleşiyor. Bu şirketin büyük hisseli ortaklarından biri AKP'nin Bakırköy İlçe Başkanlığı'nı yapmış olan Rahmi Genç. Sözleşme imzalandıktan sonra bu kişi, hisselerini devredip, ayrılıyor. Olayın usulsüzlüğü dile getirilince, TCDD Reha Denizcilik'in sözleşmesini iptal ediyor. Bu şirketin Genel Müdürü de diyor ki; "TCDD'nin aleyhine dava açtık, davayı TCDD kaybederse 225 milyon dolar tazminat ödeyecek, haberleri olsun."
NOT: TCDD yapılan işlerin usulsüz olmadığını açıklıyor.

USULSÜZ OLARAK
2- İzmir Halkapınar Kapalı Spor Salonu İnşaatı İhalesi
İzmir'de yapılacak Kapalı Spor Salonu İnşaatı İhalesi için ilan verilmemiş. 30 trilyonluk bir iş. AKP Çankaya Belediye Başkan Adayı'nın sahibi olduğu şirkete, usulsüz olarak verildiği ileri sürülüyor. Hatta 2004 yılı Yatırım Programı'nda, söz konusu salon için, ödeneğin bulunmadığı da ifade ediliyor.
NOT: İhalenin usule uygun yapıldığı açıklandı.
3- İzmir Soru Kitapçığı İhalesi olayı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, seviye tespit sınavı soru kitapçığı için, 320 bin öğrencinin durumunu belirlemek üzere, ihale açıyor. İhale; öğrenci başına 265 bin lira teklif veren firma yerine, 470 bin lira teklif veren, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'in kardeşi Ömer Faruk Ergezen'e ait "Sarakuska" adlı şirkete veriliyor. İhalenin teknik şartnamesinde yer alan "kesinleşmiş SSK ve vergi borcu bulunmadığına dair belge istendiği" maddesiyle ilgili evrak, 14 Aralık'ta Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geliyor. Ancak, 13 Aralık'ta sözleşme imzalanıyor.120 milyarlık bir iş.
NOT: Kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı.