YENİ ASIR

Hepimiz İzmirliyiz


02 Nisan 2004

İzmir'in AKP'ye geçit vermemesinden dolayı İzmirli olmaktan bir kez daha gurur duyduğumu belirttiğim yazıma bazı okuyuculardan tepki geldi. Bir grup "Ne yani, Priştina'ya oy vermedik diye İzmirli değil miyiz? Olayı rejim tartışmasına götürüyorsunuz" dedi. Diğer grup, "Bu kendini sosyal demokrat sananların son beş yılı haberiniz olsun" mesajları gönderdi.
Sevgili okuyucularım yıllardır hangi siyasi kulvarda olduğumu, gerek görev aldığım makamlardan, gerekse beni yakından tanıyanlardan bilirler. Kimseye Priştina'ya oy verin demedik, ama ortada bir gerçek vardı ki o da; AKP İzmir'i ele geçirmeyi kafaya koymuştu.

AKP-CHP SAVAŞINA DÖNDÜ
28 Mart Yerel seçimleri AKP, CHP savaşına dönüşmüştü. Diğer partilerin DYP dışında lafı bile geçmiyordu. O da DYP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yüksel Yalova'nın kuvvetli bir isim olmasından kaynaklanıyordu. Bakan Unakıtan biz İzmirliler'in huyunu suyunu bilmediğinden seçim öncesi aba altından sopa göstermeye bile kalkışmıştı.
Evet, olay birlik kuvvet olmaya, oyları bölmemeye, hatta rejim savaşına dönmeye başladı... Priştina'ya oy vermemek en doğal hakkınız. Veren de İzmirli, vermeyen de... Ama bir gerçek var ki şu an İzmir kazandı... Bunu önümüzde ki beş yılda daha iyi göreceğiz...

KİM KİMDEN OY ALDI?
Bu seçim yeni bir partinin gücünü ortaya koydu; Küskünler Partisi. Oy oranı yüzde 27...
AKP, DYP, MHP oylarını artıyor. CHP, DEHAP oy kaybediyor. ANAP, DSP ve GP eriyor. Kazanılan oylar nereden geliyor, kaybedilen oylar nereye gidiyor? Ankara kulislerinde, bu konuyu irdeleyen bir araştırma elden ele dolaşıyor. İşte sorunun yanıtı;
AKP, geçen seçimde sandığa gitmeyen oyların yüzde 10.9'unu topluyor. Ayrıca, CHP oylarının yüzde 5.5'i, DEHAP'ın yüzde 6.3'ü, DYP'nin yüzde 13.9'u, MHP'nin yüzde 15'i, ANAP'ın yüzde 15'i, SP'nin yüzde 33.1'i AKP'ye gidiyor. DYP en çok DSP'den, yüzde 10.3 oy alıyor. ANAP'tan yüzde 3.8, CHP'den yüzde 1.1, MHP'den yüzde 1.7 oy alıyor. MHP de en çok DSP'den, yüzde 3.4 oy alıyor. CHP'den yüzde 2.5, GP'den 0.5, ANAP'tan yüzde 1.9, SP'den yüzde 2.2 oy alıyor.
CHP ise, en çok DSP'den, yüzde 10 oy alıyor. Ama, en yükseği yüzde 5.5 olmak üzere AKP'ye ve diğer partilere oy kaybediyor. Geçen sefer sandığa gitmeyen oyların ancak yüzde 4.8'ini alıyor.

İLÇELERDE DURUM
Türkiye genelinde İlçe belediye başkanlığı seçimlerinde de AKP 486 yerde belediye başkanlığını almış. AKP'yi 119 belediye başkanlığı kazanan CHP, 89 belediye başkanlığı kazanan DYP, 69 belediye başkanlığı kazanan MHP, 34 belediye başkanlığı kazanan SHP, 25 belediye başkanlığı kazanan ANAP, 5 belediye başkanlığı kazanan DSP, 3'er belediye başkanlığı kazanan BBP ve GP, 1'er ilçe belediye başkanlığı kazanan ÖDP ve DP izliyor. Yerel seçimlerde 17 belediye başkanlığını da bağımsız adaylar kazandı.