YENİ ASIR

Halkın Yükseliş Partisi


05 Ağustos 2005

Halkın Yükseliş Partisi'nin kuruluş aşamasında ve öncesinde hangi kanalı açsam karşıma Yaşar Nuri Öztürk çıkıyordu. Son günlerde fazla seslerinin çıkmaması, basında yer almamaları dikkatimi çekti. DTP Genel Başkan Vekili iken parti Genel Başkanlığını Yaşar Okuyan'a bırakan Önder Günay'ın partisinden istifa edip koptuğunu, Yaşar Nuri Öztürk'le hareket ettiğini hatta Genel Başkan Yardımcısı olduğunu duyunca Günay'ı arayarak tebrik ettim ve ardından neden bir Yaşar'dan diğer Yaşar'a geçtiğini sordum.
Günay; "Yaşar Okuyan teşkilatlara önem vermiyordu, fikir ayrılığına düştük. Yaşar Hoca'da ise bu toplumun aradığı bir portre, bir misyon var. Müslümanlıkla ilgili 55 kitabı var. Ortaya bir misyon koyuyor. Hem Atatürkçü, hem laik, hem de demokratik. Bu kavramlar bugüne kadar dinle hiç yan yana gelmemişti" diyerek açıklama getirdi.

TEŞKİLATLANIYORLAR
Geçici bir süre İl Başkanlığı yapan hem kurucu, hem de MYK üyesi olan Ali İhsan Coşkun kongreden sonra İl Başkanlığı'nı Mehmet Nazif Uyar'a bırakmış. Ali İhsan Coşkun bir ara son derece medyatik olan Genel Başkanları Yaşar Nuri Öztürk için; "Genel Başkanımız diyor ki 'medya din ile ilgili olan ilişkilerde Güzin abla rolü oynamamı istiyor.Beni siyaset konuşacaksanız çağırın dediğimde çağırmıyorlar. Seçimlere kadar bir süreç var, bekliyoruz. İzmir demokrasinin motoru. Teşkilatma konusunda yoğun bir çalışma içindeyiz. Şimdiye kadar 10 ilçede kuruluşumuzu tamamladık. Yakında tüm ilçelerde faliyete geçeceğiz. Yönetimlerimizde yüzde 60-65 bayanlara yer veriyoruz." dedi.
Ali İhsan Coşkun ve Mehmet Nazif Uyar, ilk kez siyasete Halkın Yükseliş Partisi'yle atılmış. İl yönetimde, Betül Arısoy, Mehmet Bertan gibi isimlere yer vermiş. Yaşar Nuri Öztürk'lü partinin yeniden yapılanma sürecinde sabırlı olması gerekiyor. Görünen o ki öncelikle halkı, Yaşar Nuri Öztürk'le din değil de siyaset konuşmaya ikna etmeye çalışmalılar.