YENİ ASIR

Güzelyalı pazarı


07 Mart 2005

Okuyucu mektubu;
Sayın Ayşem Yeğinboy...
Merhaba, İzmir'de yaşayan duyarlı bir kentli olarak size Fahrettin Altay Meydanı'nda bulunan bizim halk arasında Güzelyalı Pazarı dediğimiz pazarı anlatacağım. Genellikle 73 yaşındaki annemi götürdüğüm bu pazar son derece renkli, pazarcısı ve ürünleri ile son derece keyifli bir alışveriş ortamı. Ancak bu pazarın araç park etme ve park alanından pazar yerine ulaşım gibi önemli bir sorunu var. Bir zamanlar ücretsiz olan araç park alanı şimdilerde 'Ege Belediye Zabıtaları Vakfı İktisadi Otopark İşletmesi' adı altında bir vakıf tarafından işletiliyor. Bu başlangıçta beni son derece sevindirmişti, 'Hah nihayet bu alanı insanca yürünebilir ve temiz bir mekan haline getirecekler, hele bir belediye kuruluşu bu işi iyi yapar' diye düşünmüştüm. Haftalar geçti değişen birşey yok, insanlar kuzu kuzu hiç bir hizmet verilmeyen park alanına para ödüyorlar. Geçen pazar kapıdaki yetkiliye (paramı öderken) 'Bu kadar pis, çamur içerisinde insanları yürüttüğünüz için, etrafta insan ve hayvan dışkılarının yer aldığı bir otopark için para almak nasıl içinize siniyor' dedim. Bana 'Merak etmeyin yakında çiçek gibi olacak' dedi. Bunu 1 ay önce de söylediğini hatırlattım, pek oralı olmadı.
Evet bir süredir yağmur yağıyor olabilir ama insanlara 'Salak' muamelesi yapmaya hatta bunun karşılığında para almaya hiç bir vakfın hakkı olmamalı. En azından iyi niyeti göstermek icin, "göstermelik" bile olsa çamur deryasına biraz kum dökerek, insanlara pazar alanına ulaşmak için yürüyüş güzergahı yapabilirlerdi, o olmadı karton bloklardan bir yolılabilirdi. Yeter ki niyet olsun.
Saygılarımla...Palandüz."
CEVAP: Sayın Palandüz, Güzelyalı pazarınızın methini ben de çok duydum. Ama o bölgede oturmadığım için pazara gelme fırsatım olmadı. Sorununuza ancak köşemde yer vererek yardımcı olabilirim. Konak Belediyesi'nin ilgi göstereceğini umuyorum.

RTÜK uyandı
Çok şükür Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) para ödüllü evlilik yarışmalarını mercek altına almaya karar vermiş. Geçtiğimiz günlerde RTÜK Başkanı Karaca, yayıncılık dünyasından gelen bir kişi olarak bu tür programlardan "utanç duyduğunu" söylerken, "Özellikle çocuklarımızı ve yetişme çağındaki gençleri son derece olumsuz etkileyen bu programlara bence artık 'dur' demenin zamanı gelmiştir" dedi. Ben ve bir çok köşe yazarı bir kaç yıldan beri süren bu tür programlar hakkında sayısız yazı yazdık, zararlarından bahsettik. Sayın Karaca bu programları izlemediğini, ancak geçenlerde şiddet olayları yayınlandığında gördüğünü söylediğinde neredeyse küçük dilimi yutuyordum. Her gün neredeyse bütün kanallarda yayınlanan, ana haber bültenlerinde bile konuşulan bu programların içeriğinden Sayın Karaca'nın haberi olmadığına göre RTÜK'ün işi başından aşkın demektir.

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.