YENİ ASIR

Gültepeli kadınlar ve Alsancak


29 Mayıs 2004

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ'ı göreve geldiği günden beri ilk kez bu hafta makamında ziyaret etme olanağı buldum.
Öncelikle karşımda son derece güler yüzlü, neşeli, stressiz ve entelektüel bir kişi bulduğumu belirtmek isterim. Belli ki Muzaffer Bey ile belediyenin problemleri haricinde sinemadan, tiyatroya kadar her türlü konuda konuşma olanağınız var.
Son derece derinliği olan bir insan. Konak Türkiye'nin sayılı büyük ilçelerinden biri. Göreve gelir gelmez sayın Tunçağ kolları sıvamış, her bölgeye hakim olmaya çalışıyor.

İKİNCİ İZMİR
2'nci İzmir olarak adlandırdığı Konak'ın üst mahallelerini Alsancak'la birleştirmeye, kaynaştırmaya karar vermiş. O bölgelerde okuyan öğrencileri her hafta okullarından otobüslerle alıp bir müze veya sergi gezisine götüyor ve onlara katılım plaketi veriyorlar. Gültepeli 30 ev kadını Gültepe Şube Müdürlüğü'nün Ekim ayında açtığı altı aylık sıkı bir eğitimin sonunda ahşap boyama ve takı kurslarını başarıyla tamamlayıp sertifikalarını almışlar.
Konak Belediyesi Gültepe Şube Müdürlüğü'nün açtığı el işi kurslarını başarıyla tamamlayan kadınlar katılım belgelerini aldıktan sonra, bu hafta gerçekleşen Alsancak Şenliği'nde açtıkları standlarda el emeklerini sergileme imkanı buldular. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, kadınların ev işleri ve çocuklarından zaman ayırarak bir meslek edinmeleri için gereken tüm çalışmaları yapacaklarını, daha farklı bir çok kurslar açarak, eğitim hizmeti vereceklerini söylüyor.
Sayın Tunçağ'ın bu yıl Alsancak Şenlikleri'yle bizzat ilgilenmesi onun biraz önce sözünü ettiğim entelektüel kişiliğini ortaya koyuyor. Tunçağ; "Ben de Alsancaklı'yım. Gençlik yıllarımda sokaklarında dolandığım Alsancak, Punta ya da Frenk Mahallesi olarak anılan, İzmir'in eski günlerinden günümüze kalmış ender yerleşimlerinden birisi. Konak Belediyesi, Alsancak'ta tüm İzmirliler'i kucaklamayı amaçlayan bir şenlik düzenledi. Alsancak semtimizin bir çok sorunu var. Bazısı çok ciddi. Acil çözüm bekliyor. Konak'ın başka semtlerin de şenlikler düzenlemeyi planlıyoruz.

ZABITA EKSİĞİ
Kadifekale'de, Gültepe'de, Güzelyalı'da, Karabağlar'da, Eskiizmir'de, Yeşilyurt'ta, Alsancak şenliğine benzer şenlikler düzenlemeyi planlıyoruz.
Bu şenlikler vesilesiyle semtlerin sorunları dile getirip, çözümleri konusundaki öneriler üzerine tartışma olanağı bulabileceğiz."
Tunçağ, sohbetimiz esnasında Konak ilçesinin sırada bekleyen en büyük sorunlarından birinin zabıta eksikliği olduğunu vurguladı; "Kadromuz az, elimizdeki kısıtlı kadroyla halkın beklentilerini karşılayamıyoruz. Acil olarak zabıta sayısının artırılması gerekiyor. Basın olarak bu konuda desteğinizi bekliyoruz" dedi.