YENİ ASIR

Gıda sektöründe önemli gelişme


05 Temmuz 2004

Şebnem Poroy'la tanışıklığımız çok eski yıllara dayanır. Öğrencilik yıllarımızda beraber Alman Kültür Derneği'ne devam etmiştik. O zamanlarda sessiz, kendi halinde, çalışkan, hoş genç bir bayandı.
Daha sonraki yıllarda onun başarılı bir iş kadını olmasını büyük bir zevk ve gururla izledim. Geçenlerde uzun uzun sohbet etme imkanımız oldu.

İSVİÇRE ORTAKLIĞI
İzmir'de çok başarılı olaylara imza attıklarını fakat bunu kimsenin bilmediğinden yakındı. "Ayşemcim İzmir'de gıda sektöründe o kadar başarılı şeyler oluyor ki, kimse bilmiyor. Örneğin artık gıda ihracatı yapanların korkulu rüyası olan mikrobiyolojik garanti sorunu ortadan kalkıyor. Bu çok önemli bir olay. Gıda güvenliğinin son derece önem kazandığı şu günlerde, özellikle gelişmiş ülkelerdeki ithalat kanun ve uygulamaları, ihracatçıların gıda ürünlerini bu ülkelere ihracatını engellemekte." Şebnem'den konu ile ilgili detaylı bilgi istedim.Bakın neler anlattı:
"Kuru sebze ve meyveler, baharat, çay, bakliyat, pirinç, tıbbi ve kozmetik ürünler gibi çok geniş bir ürün yelpazesine hizmet veren SteamLamb ile faliyetlerimize başladık.

NELER KAZANDIRACAK?
SteamLab tamamen Türkiye ve Ortadoğu'nun tek bağımsız gıda buhar sterilizasyon kuruluşu olan İsviçre-Türk ortaklığı.
SteamLab tarafından geliştirilen doğal bir uygulamayla buhar ve vakum kullanarak ürünlerin yapısında hiçbir değişiklik yapmadan sterilizasyon yapıyoruz. Böylece kuru gıdaların mikroplardan korunması sağlanıyor, raf ömrü uzuyor, daha kaliteli ve değerli bir ürün haline geliyor.
Sohbetimiz sırasında konuya yabancı olduğumdan Şebnem'e "steam lab sistemi"nin, ihracatçıya ve Türkiye'ye neler kazandırdığını sordum.
Şebnem, "Her şeyden önce ürünlerde, tat, koku ve renk değişmez.Ürünün kalitesi artar. Güvenli bir gıda üretilir. Gıda zehirlenmeliri engellenir. İşlem sırasında ürün kaybı olmaz. Sterilizasyon işlemi sonrası raf ömrü uzar. Değişik ürün çeşitlerine uygulanabilir. Az miktardaki ürünler de ekonomik olarak işlemden geçirilebilir. İşlemin her saniyesi kontrol altındadır. Tüm bunlar ihracatçı içn en önemli aşamalardır.

REKABET ŞARTLARI
Türkiye'ye kazandırdıkları ise; "Gıda ürünlerine katma değer sağlamak, sterilizasyon sistemi olan diğer ülkelerle eşit rekabet şartlarına kavuşmak, ihracatın artmasını sağlamak, dolayısıyla ekonomiye katkıda bulunmak. Tüm Orta Doğu'daki tek sterilizasyon firması olma nedeniyle, komşu ülkelere de farklı ürünlerde sterilizasyon hizmeti sağlayabilmek; böylece Ege Serbest Bölgesi'ndeki işlem hacmini ve fonlar aracılığıyla devlet gelirini artırmak,Türkiye olarak böyle bir yatırımda lider konumuna geçmek."
Sohbetimiz sonunda Şebnem'e hak vermeden edemedim. Çünkü söylediği gibi İzmir'de de gerçekten isteyince bir şeyler başarılabiliyor. İş sadece araştırma, geliştirme çalışma ve azimde...