YENİ ASIR

Gezelim görelim


03 Mayıs 2004

Bu hafta sonu şehir dışına kaçamak yapıp biraz olsun Türkiye gündeminden uzak durdum. Bir çok arkadaşımdan Kazdağları'nın methini duyuyor gitme fırsatı bulamıyordum. Bir grup arkadaşımın da zorlamasıyla Kazdağları ve Çanakkale Şehitlik Turu'na katıldım. Öncelikle Senson Turizm'e ve yetkililerine teşekkür etmek istiyorum. Turizm şirketinin reklamını yapıyorum zannetmeyin çünkü gerçekten bu organizasyonlardan sürekli şikayet gelirken bu kadar düzenli tıkır tıkır yolcuların da isteği doğrultusunda tur programı düzenleyen acentaya rastlamak kolay değil.

MİTOLOJİK HİKAYELER

Dağa bu ismin verilmesinin 2 nedeni varmış. Birincisi; Orta Asya'da Türkler Şamanizm dininde iken kazı kutsal saymışlar. Bunun ayak çizgilerini motif olarak kullanıp, Anadolu'ya getirerek günümüze kadar taşımışlar. İkincisi; Dağda geçen Sarıkız efsanesinde, Sarıkız kaz çobanlığı yapmış. Zaten kaz eski çağlardan beri mitoloji ve folklorün gözde kuşlarından biriymiş. Biraz size öğrendiklerimden bahsedeyim;

SARIKIZ EFSANESİ

Ayvacık'ta Cılbak Baba adında bir çoban, karısı ölünce küçük yaştaki kızı ile Edremit'in Güre Köyü'ne gelir. Cılbak Baba kızı boş kalmasın diye ona 12 kaz alır. Bir gün kızın kazları komşuların mahsülüne zarar verince şikayet gelir. Kız da eteğine doldurduğu taşlarla yaklaşır 1 kilometre çapında bir avlu yapar. Bundan sonra kazlar da bu avludan dışarı çıkmaz. Ancak, Baba yaşlanınca Hac'ca gider. Bu sefer köy delikenlıları kızı rahat bırakmaz.
Kız hiç birini kabul etmeyince kıza iftira atmaya başlarlar. Evden çıktığı zaman üzerine atılan yumurtalar yüzünden de 'Sarıkız' denmeye başlanır. Baba Hac'dan dönünce kızı için yapılan iftiralar inanır ve onu öldürmeye karar verir. Kızı bir tepeye çıkarır, öldürmeden önce abdest almak için su ister. Kıza verilen su tuzludur ama Sarıkız'ın Baba'ya uzattığı su bir anda tatlanır. Bu olaydan şüphelenen Cılbak Baba kızının ermiş olduğunu anlar ve pişman olur. Kızını terk eder. Saatler sonra kalkan bulutun ardından köylüler çevreyi gezdiklerinde onları iki ayrı tepe üzerinde ölmüş olarak bulurlar. Oralara gömerek taşlardan türbeler yaparlar. Tabi efsanede ki detayları yerim dar olduğundan kısa kestim.

YAĞ BAL İLÇESİ

Dağın etekleri zeytin, yamaçları çam, meşe, göknar, gürgen ağaçları ile kaplı. Ürün bolluğundan dolayı 'Edremit sokaklarından yağ ve bal akıyor' denirmiş. İkisinin de besin değeri malum. Dağ yolu üstünde Kalkım, Yenice, Bayramiç isminde minik çok şirin dağ köyleri var. Turistik olarak çok az tanınan bölge son yıllarda dağ ve alternatif turizmin gelişmesi ile ünlenmiş.
Dağdaki tek turistik tesis olan İliada Otel'de her türlü konforu bulabiliyorsunuz. Temiz hava bol gıda almak isteyen herkese bu bölgeleri görmelerini tavsiye ediyorum. Çanakkale Şehitlikleri ve diğer yerleri de bir sonraki yazımda anlatırım, yerim kalmadı...