YENİ ASIR

Fitre ve yardımlarımızı doğru adreslere verelim


30 Ekim 2004

Sokak Çocuklarını ve Yardıma Muhtaç Çocukları Koruma-Topluma Kazandırma Vakfı (ÇOKOV) Başkanı Esin Üçer, fitre yardımlarını kabul ettiklerini ve hepsinin muhtaç insanlara anında iletildiğini belirtti. ÇOKOV yalnızca sokak çocuklarına yardım etmekle kalmıyor, topluma yararlı bir çok insanın yetişmesine eğitim ve öğrenimlerine yardımcı olarak katkıda bulunuyor. İşte size ÇOKOV'un yaptığı yardımlarla ilgili çalışmaya örnek bir mektup:

ÇOKOV SAYESİNDE
"Adım Zeynep,
ÇOKOV sayesinde üniversiteye adım atmış şanslı bir öğrenciyim. Çünkü onların bana Figen öğretmenim aracılığı ile sağladığı dershane imkanı olmasaydı, üniversite benim için uzak bir hayaldi. En başından bu yana benim okula devam edebilmem mucize gibi bir şeydi. Babam üç erkek kardeşimin okul masraflarının yanısıra benim de okul masrafımı karşılayamayacağı için 5'inci sınıftan sonra okumamı istemedi. Arkadaşlarım okula giderken ben evde oturdum. Bu benim için korkunç bir şeydi. Bir yıl evde oturdum. Bir sonraki sene benim okuma sevdam ve annemin babama baskıları sonucu okula döndüm. İlk sene büyük zorluklarla karşılaştım. Oturduğumuz semt Karşıyaka'ya çok yakın olmasına rağmen kültürel ve sosyal açıdan oldukça farklıydı. Ben bu durumdan dolayı kendimle çatışma yaşadım ve bu da derslerime yansıdı. Sonunda okuluma ve arkadaşlarıma alıştım. Ve derslerimi toparlamaya çalıştım. Lise üçüncü sınıfa kadar gelebilmeyi başarabildim. Ama üniversite sınavlarını kazanabilmem bir hayal gibiydi.
ÇOKOV'un sayesinde bir yıl ÖSS'ye hazırlık için dersaneye devam ettim. Gerçekten çok sistemli çalıştım. Çünkü ben şu anda 9 Eylül Üniversitesi Tarih öğretmenliği 1'inci sınıf öğrencisiyim. Ben de ileride okumaya çalışan öğrencilere elimden geldiğince yardım etlmeye çalışacağım."