YENİ ASIR

Felaket sürüyor


23 Nisan 2004

Sizlere geçtiğimiz ay başıma gelen telefon faturası faciasından bahsetmiş hatta sizleri de bu konuda uyarmıştım. Önce okumayanlarınız için hatırlatma yapayım. Telefon hattımdan bilgim dışında internete bağlanıldığı için 563 milyon liralık bir telefon faturası ile karşı karşıya kalmıştım. Telefon hatlarına giren bu virüs genelde porno siteleri üzerinden hattınıza dadanıyor ve siz çaresizce gelen faturaları ödemek zorunda kalıyorsunuz. Tabii olaya virüs dediğimize bakmayın virüs falan değil. Yeni Zellanda veya herhangi uzak bir ülkeden siz Internete bağlandığınız an hattınız üzerinden bağlantı yapıyorlar, sonra vay halinize...
Ve Türk Telekom bu olayı sadece sizi uyararak geçiştiriyor. Geçen sefer konuyu kaleme alıp yazdığımda Türk Telekom yetkililerinin bizi uyaran (ama sadece uyaran), konuya hassasiyet gösteren açıklamalarına burada yer vermiştim.
Ödeyeceksiniz!.

ÇARESİZ KALDIK
Bu ay gelen telefon faturam tam 756 milyon lira. Bunun 686 milyonu uluslar arası görüşme olarak geçiyor.
Soluğu yine Telefon Başmüdürlüğü'nde aldım. Bir de ne göreyim...
Benim gibi onlarca vatandaş ellerinde fatura çaresizce çözüm arıyorlar. Ellerinde 2 milyarlık, 1 milyarlık faturalarla insanlar ne yapacağını şaşırmış. Soluğu müdür beyin odasında aldım. Aldığım cevap elimde ki fatura kadar inanılmazdı; "Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Biz de çaresiziz. Tek çözüm telefonunuzu uluslararası görüşmeye kapatın. Veya internete bağlanacağınız zaman telefonunuzu kendiniz o süre içinde uluslararasına kapatın." Müdür beyin odasına çıkmadan önce bu çözümü kendiliğimden akıl etmiş zaten uluslararasına kapatma dilekçesi vermiştim. Fakat Türk Telekom'un çaresizliğine akıl sır erdiremedim. "Ben dahil tüm bu vatandaşlara gelen faturalar ne olacak?" sorusuna aldığım cevap ise; "Ödeyeceksiniz. Tabi kolaylık sağlıyoruz. Aşağıda taksitlendirme servisimiz var, yardımcı oluyorlar" şeklinde oldu.

VATANDAŞ ÇARESİZ
Peki bu haksız yere yapacağımız ödeme Türk Telekomun cebine girmiyor mu? Giriyor...
hem de bakın nasıl. Bu kadar vatandaş aylardır mağdur. Ve ortada bilinen bir suçlu var, ama yine de bu faturaları ödeyeceğiz. Buraya kadar tamam, ama daha bitmedi. Postanedeki insanların halini görseydiniz ne demek istediğimi anlardınız. Belli ki amcamın günlük yevmiyesi 30 milyonu geçmiyor, elinde 800 milyonluk telefon faturası. Çaresizce ne yapacağını soruyor. Yardımcı oluyoruz diyorlar ve faturayı en fazla beşe, altıya bölüyorlar. Bir de üstüne aylık yüzde 4'e yakın faiz uyguluyorlar. Buna ne denir artık siz karar verin. Türk Telekom yetkilileri daha kaç ay fakir fukaradan haksız yere faiziyle telefon faturası tahsil etmeye devam edecekler sormak istiyorum. Yaptığınız açıklamalar yeterli değil. Bilinçli bilinçsiz bir çok vatandaş var. Onlar sizin önerdiğiniz uluslar arasına kapatma yöntemini öğrenip telefonlarını kapattırana kadar daha çok canları yanacak.
Gerçi faiziyle yardımcı oluyorsunuz ama...