YENİ ASIR

Erzurum Kültür ve Dayanışma Vakfı'nda Kan Değişimi...


15 Mayıs 2004

Erzurum Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı'na geçtiğimiz günlerde yapılan olağan kongre ile kurucu Cevat Kırkpınar oybirliği ile seçildi.
Sayın Kırkpınar 1988 yılında kurulan Vakfın kuruluş amacını şöyle anlatıyor;

GURBET SORUNLARI

"Vakfımızın kuruluş amacı Erzurum'dan yüzlerce kilometre uzakta olan İzmir'deki hemşehrilerimizin gurbetteki sorunlarıyla İlgilenmek ve onlara destek olmak.
Bu amaçla yaptıklarımızı şöyle sıralayabiliriz; Yardımlaşma ve dayanışma için yoksul ailelerin çocuklarına toplu sünnet törenleri yapmak.
Ramazan aylarında iftar yemekleri verip yoksullara erzak yardımı yapmak.
Vakıf üyelerinden ve hemşehrilerimizden faydalanılarak işsiz kalan hemşehrilerimize iş imkanı açmak, burs vermek ve yardımlar vakfımızın çalışmaları arasındadır. Bazı dönemlerde İngilizce, saz ve müzik kursları açıyoruz. Vakfımız her türlü siyasetten uzak partiler üstü bir kurumdur. Siyasi kimliklerimizi vakıf içerisinde kesinlikle bir kenara bırakıyoruz."
Yeni görevinde sayın Cevat Kırkpınar'a başarılar...

Kadınlık Bizde Kalsın...
İzmir İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Karşıyaka Toplum Merkezi harika bir tiyatro çalışmasına öncülük etmiş. Oyunun adı "Kadınlık Bizde Kalsın". Oyuncular bildiğiniz tanıdığınız deneyimli tiyatrocular değil.
Yamanlar, Onur, Örnekköy, Postacılar, Emek mahallesinde oturan Karşıyaka Toplum Merkezine kursiyer olarak gelen ev kadınları.

EV KADINLARI

Birçoğu ilkokul,ortaokul mezunu. Karşıyaka Toplum Merkezi, hızlı toplumsal değişim ve iç göçün yarattığı sorunlar nedeniyle kaynaklara ulaşmada güçlük çeken bireyleri bir araya getirmeye çalışan, koruyucu-önleyici, eğitici-geliştirici bir kurum. Yönetmen Soner Günüç emekli bir subay. Samsun Belediye Konservatuarı tiyatro bölümünde eğitim görmüş.
Ve sadece gönüllü olarak Toplum Merkezi'nde canla başla hizmet veriyor.
Toplum Merkezi'ne ilk geldikleri günlerde başı bağlı, etrafına bakmak için kafasını bile kaldırmayan İzmir'e göçle gelmiş ev hanımlarımızı gelin izleyin.
Hepsi birer usta oyuncu olmuş. Oyun, Büyükşehir Belediyesinin Gençlik Tiyatrosunda sahne aldı. Giriş parayla değildi.
Şimdi tek hedefleri eylül ayında İzmir'e geleceği söylenen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşine bu güzel oyunu sahnelemek...