YENİ ASIR

Erdem'e yanıtlar sürüyor


26 Kasım 2005

Dünkü yazımda sizlere, AKP Aydın İl Başkanı Mehmet Erdem'in hükümetin tarım politikasını savunmasına ve çiftçi mitingleri için "biraz siyaset kokuyor" sözlerine, tepkiler geldiğini belirtmiş, CHP Aydın İl Başkanı Bülent Tezcan'ın görüşlerine yer vermiştim. Bugün sırada ANAVATAN ve DYP Aydın il başkanları var. Diğer partilerden de tepkiler gelirse onlara da yer veririm.

AYDIN ANAVATAN
Aydın ANAVATAN İl Başkanı Önder Nalıncı, köy köy, ilçe ilçe geziyormuş. Bu hafta Aydın'ın Karpuzlu,Bozdoğan ilçelerinde toplantılar yapmış.
Nalıncı, "Aç tavuk kendini buğday ambarında zannedermiş. Çiftçi perişan. Ürünlerinin para etmediğini, maliyetleri karşılamadığını ifade ediyorlar. Çiftçi mitingleri tamamen bizim bilgimiz dışında yapılmakta. Muhalefet partisi olarak en ufak bir katkımız olmadı. Sandık ortaya çıktığında çiftçinin memnuniyetini görecekler.Çiftçi ANAVATAN iktidarını özlemiş durumda" diyerek tepkisini dile getirdi.

DYP İL BAŞKANI
Aydın DYP İl Başkanı Ergüven Yakan bakın neler söylüyor: "19 Kasım 2005 tarihli Yeni Asır'da AKP Aydın İl Başkanı ile ilgili yazınızı okudum.
Sadece mazot fiatlarının bir yıl da yüzde 100, gübrenin yüzde 90 artması ve diğer tarım girdilerinin katlanarak artmasını izah edemeyen AKP İl Başkanı , birkaç köyde bulunan kestane, ceviz fiatları ile siyaset yapması normaldir.
Aydın ve Ege Bölgesi'nde pamuk bu iktidarın yanlış politikaları ile bitirildi. Sadece bu yıl 700 bin ton Yunan pamuğu yurda girdi. Desteklenen Avrupa ülkeleri karşısında Türk köylüsü korumasız bırakıldı. Köylü, vaat edilenin aksine hiçbir yönü ile desteklenilemedi
Zeytinyağına gelince, İspanya'da zeytin mahsulünün olmaması sebebiyle Türkiye'de fiatlar bir miktar arttı. Fakat bu artışın köylüye ilgilendiren kısmı kalmadı. Çünkü köylünün elinde zeytin de, zeytin yağıda kalmadı. Köylü, çiftçi bitmiştir. Ne yapacaklarını bilememekte çare aramaktadırlar
Kültür Bakanı, Aydın'ın değil, Türkiye'nin bakanıdır. Türkiye'ye ne verdi de Aydın'a faydası olsun. Kendi belediyelerine yardım etmekten başka tek icraatları bulunmamaktadır. DYP belediyeler hiç yardım almamaları bir yana her gün müfettişler ile yıldırılma politikaları ile karşı karşıyadır.DYP'li belediyeler baskı altında olduğu herkes bilmektedir.