YENİ ASIR

DYP'li Dinleten siyasete ısındı


06 Temmuz 2005

DYP'nin yeni ağır toplarından GİK üyesi Emin Dinleten siyaset hayatına girdiğinden beri hareketli günler geçiriyor. Uzman olduğu pamuk ve tarım konusunda yeni fikir ve düşüncelerini siyasete atılmasıyla basından daha sık takip etmeye başladık.
Bugüne kadar yaptığı çalışmalar konusunda ve yeni siyasi kimliği hakkında yaptığımız sohbette Dinleten bakın neler anlattı;
"Çizgimizi bozmamaya çalışıyoruz. Bu güne kadar Buca, Gaziemir, Karşıyaka, Bornova, Menemen, Çiğli yani metropollerin hepsine gittik. Bildiğiniz gibi kongre sürecindeyiz. Gerek delegelerle, gerek yönetimlerle ilgili muhtelif ricalar oluyor. Ben bu konuların İl Başkanı Turan Arınç ile halledilmesi gerektiğini söylüyorum. Geçenlerde muhalif grubun içinde adı geçen Ziya Nazlı ile görüştüm. Muhalif olmanın bir anlamı olmadığını, problemleri içeride halletmek gerektiğini söylediğimde makul karşıladı.
Ardından İrfan Keskin ile de görüşüp, kendisinden istifade etmek istediğimizi söyledik. Anlayacağınız küskünleri toparlamaya çalışıyoruz. Birbirimizle mücadele edeceğimize eforumuzu AKP'ye yöneltmeliyiz.
Örneğin iş çevresini ikna etmekte zorlanıyoruz. Hepsi ağız birliği etmişcesine AKP'nin alternetafi yok diyorlar. İzmir gibi bir şehirde DYP olarak alternetafi biz yaratmalıyız."
Eski GİK üyesi Yıldırım Ulupınar ile görüşüp görüşmediğini sorduğumda,Dinleten "Hiç temaslarının olmadığını" söyledi.
Dinleten; "Bugüne kadar partiye hizmet etmiş herkesten faydalanmalı. Birlik beraberlik zamanı" diyerek Ulupınara'da mesajını iletmiş oldu.

GİK ÇALIŞMALARI
Dinleten "İl kongresi eylül ayında gerçekleşecek.
Demokratik platformda DYP'ye yakışır bir şekilde yapacağız kongremizi. Turan Arınç eksik ilçeleri tamamlamaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta 2 gün Genel Başkan Mehmet Ağar ile Adana'da beraberdik. GİK çalışmaları da oldukça hızlandı. Artık ayda en az 3-4 kere toplanıyor, Genel Başkan ile beraber yurt gezilerine katılıyoruz. Cevher Cevheri, Mehmet Erarslan ve bana Türkiye genelinde 2'nci Bölge verildi. Cevher Cevheri Aksaray, Adana, Mersin bana, Gaziantep, Kilis Mehmet Erarslan'a verildi. Tüm bölgelere partinin yeni misyonunu, GİK üyelerini tanıtacağız. İl başkanları ve yöneticiler ile genişletilmiş divan toplantıları yapacağız" dedi.
Dinleten, "Siyasete DYP'den girmekten memnun musunuz?' soruma ise şöyle cevap verdi; Bugüne kadar savunduğum düşünce ve araştırmalarım DYP'ninkiler ile bire bir örtüşüyor. Bugün anlattığım şeyleri 1 yıl önce de bir çok platformda anlatırken bugünlere gelineceğini biliyorduk. Hiç bir Genel Başkan dinlemezken Mehmet Ağar dinledi ve bizlerin fikirlerine katıldığını söyledi. Dediklerimiz bir bir çıkıyor. Erken seçim mutlak olacak. Çünkü sanayici, işadamı, üretici herkes şikayetçi."