YENİ ASIR

DYP'de işler karışıyor


17 Eylül 2005

DYP ilçe kongrelerinin takvimi belirlendiğinden beri hareketli günlerine geri döndü. DYP'nin son zamanlardaki yükselişi umut verici ki ilçe başkan adaylarında artış gözleniyor.
İlk sırada 25 Eylül'de Karşıyaka İlçe Kongresi var. Diğer ilçe kongrelerinin tarihleri Ramazan ayına denk geldiği için her an kasım ayına kayabilir. Bu konuda hala daha kesin karar verilememiş.

AĞAR GELİYOR
Şu sıralar DYP İzmir İl Teşkilatı'nda hummalı bir çalışma var. 26-29 Eylül tarihleri arasında Genel Başkan Mehmet Ağar'ın İzmir ve bölge gezisi için kapsamlı bir program hazırlamışlar. Ağar'ın eşi Emel Hanım, İzmir gezisinden itibaren tüm siyasi çalışmalarında eşinin yanında aktif olarak yer almaya karar vermiş.
Görünen o ki ilçe kongreleri sırasında en çekişmeli geçecek olanların başında Bornova, Konak kongreleri olacak. Bornova İlçe Başkanı Musa Yılmaz'ın konumunda uzun zamandır rahatsızlık olduğu biliniyor.

HESABINI YAPMIŞ
Konak İlçe Teşkilatı'na gelince. Eski İlçe Başkanı Serdar Yılmaz askere gittiği için görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Yerine vekaleten Mehmet Cömert bakmakta. Serdar Yılmaz'la askere gitmeden önce yaptığım görüşmede Konak İlçe Kongresi'nin tarihinin ekim ayına, yani askerliğinin biteceği tarihe denk geleceğini çok önceden hesaplamıştı:
"Kongre tarihinde Allah kısmet ederse zaten İzmir'de olacağım, aday olur,seçilmiş başkan olurum" demişti. İl Yönetiminden Bora Akseki'de adaylık konusunda iddalı. Akseki, siyasette genç ve yeni yüzlerden. Serdar Yılmaz'dan boşalan koltuk için uzun zamandır ısınma turları atıyor. onak İlçe başkanlığı için adı geçen bir diğer isim Bülent Kırılmaz.

SON DERECE KIRGINIM
Karşıyaka İlçe eski Başkanı Süleyman Özsakal'ı aramayı düşünürken yolda karşılaştım. Çünkü aynı gün Karşıyaka İlçe Başkanı Ömer Beydeş'i ilçede ziyaret etmiştim. Özsakal'ın yeniden aday olup,olmayacağını konuşuyorlardı.
Özsakal ile karşılaştığımda, daha ben sormadan "nereden çıkarıyorlar anlamıyorum bu dedikoduları. Kesinlikle aday değilim. Her şeyden önce son derece kırgınım" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
Gelelim minibüs alarak ilçeleri gezen idealist gruba. Cuma günü seçim çalışmaları için Ulucak'taydılar. "Amacımız bölücülük değil tam tersi DYP'ye hareket getirmek" diyorlar ama sağ duyulu davranıp, gösterilen tepkilere duyarsız kalmayıp , minibüslerinin üzerindeki 'idealist 1 ' yazısını da kaldırsalar sanki iyi olacak.