YENİ ASIR

DYP ve Güler Arslan


08 Ağustos 2005

Güler Arslan bana biraz Işılay Hanım'ı anımsatıyor.
Işılay Saygın benim her zaman örnek aldığım bir kadın siyasetçimizdir. Güler Arslan'ın da aynı yolu izlediğini gözlemliyorum. Evde örgü öreceğime, faydalı bir şeyler yapıp hizmet vereyim düşüncesiyle, siyasete dört elle sarılmış.
Güler Hanım aslında İzmir Atatürk Lisesi'nden emekli İngilizce öğretmeni. Daha önceleri 657 devlet memuru olduğundan aktif olarak siyasetle ilgilenememiş.
1993 yılında emekli olur olmaz DSP'ye kaydını yaptırmış. 1995 seçimlerinde 7'nci sıradan milletvekili adayı olup seçilemeyince yılmıyor, çalışmalarına devam ediyor. Ve 1999'da DSP'den 4'üncü sıradan milletvekili adayı gösterilerek,
milletvekili olmayı başarıyor.
Güler Arslan'la bu hoş sohbeti Çeşme'de Güler Hanım'ın evinde çaylarımızı içerken yaptık.

RESMEN SATILDIK
Güler Hanım "Ayşem'ciğim, burada boş oturduğum her dakika beni rahatsız ediyor" diyerek söze başladı. Önce biraz MYK üyesi ve Genel Başkan Danışmanı olduğu DYP'den bahsettik. Arslan kongre sonrası yaşananolaylarla ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi, "Solun giderek zayıfladığını gördüğüm için DSP'den ayrıldım. Oradaki tüm görevlerimi tamamlamıştım. Bugün AKP'ye karşı bir tek DYP'yi alternatif olarak görüyorum. Güçlü bir muhalefet ve güçlü bir iktidar. Mehmet Ağar son derece düzgün, çalışkan, dürüst bir halk adamı. İç ve dış siyasetin her basamağında bilgili ve yetenekli. Lider vasıflarına sahip. Genel kongrede 1071 oyun 1071'ini de almış bir Genel Başkan. Herkes 'DYP kadrosu yenilenmeli' diyordu. Yürekli davrandı ve bu çalışmayı gerçekleştirdi."
Emekli bir eğitimci olarak hükümetin eğitim ile ilgili attığı adımlar konusunda da Arslan şunları söyledi: "Eğitim sistemi tamamen yalnış. Liselerin 4 yıla çıkması son derece gereksiz. Hele meslek liselerinin 4 yıl olması, onları tamamen başarısızlığa iter. Süre uzatılarak, eğitim düzeyi yüksek olsun düşüncesine de ters düşülmüş oluyor. Fakir bir ülkeyiz, eğitimi bu kadar zorlamamak lazım. AKP Türkiye şartlarına hiç uymayan bir parti."
Son günlerde en çok tartışılan Kıbrıs Ek Protokolü'nün imzalanması konusu açılınca Arslan sinirlenek, "Resmen satıldık. Herşey kapalı kapılar ardında oluyor. Kıbrıs'ı kanımızla aldık, imzayla veriyoruz. Nasıl içlerine sindiriyorlar anlamıyorum" dedi.

ERKEN SEÇİM OLMAZ
Güler Hanım'la kadın ve siyaseti tartışırken, bayan siyasetçinin zar zor yetiştiğine, kadınların da olaya sahip çıkması ve yılmamaları gerektiğine karar verdik. Söz seçimlere gelince, "2007'nin Nisan'ından önce seçim olacağını zannetmiyorum" dedi.
Arslan'ı çalışma azmi içinde görünce şahsen ben mutlu oldum. 12-13 yıldır siyasetin içinde kendini oldukça yetiştirmiş ve belli ki daha çok yapmak istediği şeyler var. Öncelikle bayanları siyasete kazandırmak gibi...