YENİ ASIR

DYP ve Denizli havası


23 Kasım 2005

Dünkü yazımda sizlere DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın Denizli'de düzenlediği Genişletilmiş Başkanlık Divanı hakkında ayrıntılı bilgi vermiştim. Biraz da gözlemlerimi anlatayım.
Konuşmalarından anladığım kadarıyla DYP lideri Mehmet Ağar barajı çoktan aşmış. Şimdihedefi tek başına iktidar olmak. Yapılan anketlerin sahte olduğunu, asıl anketlerde kesinlikle baraj sıkıntısı yaşamadıklarını önemle vurguluyor.

BARAJ KORKUSU YOK
Ağar, "Baraj korkusuyla siyaset yapmayı bırakın" diyerek teşkilatlarına moral verdi. Zaten teşkilatlarda seçim havasına girmişler. Ağar bölge toplantılarının bundan sonra daha sık yapılacağını, bu hafta sonu yapılacak olan Antalya mitinginin yeni bir dönemin habercisi olacağını söyledi.
Ağar, "Hangi parti ilk kez açık hava mitingi yapma gösterme cesareti gösterirse bu o partinin başarısını ortaya koyar. İlk kez biz düzenliyoruz" diyerek Denizli'ye kadar gelenlere moral verdi.

BENİ SAVUNMAYIN
Yaptığım sohbetlere dayanarak söylüyorum ki partililer Ağar'dan son derece memnunlar. Özellikle cevaplamakta büyük sıkıntı çektikleri, muhaliflerin sık sık önlerine koydukları Susurluk olayını, Ağar'ın her fırsatta televizyonlara çıkarak açıklaması, onları da rahatlatmış.
Zaten Ağar da, "Beni kimse savunmasın, ben kendimi savunurum. Yüreğiniz yetiyorsa dokunulmazlığımı kaldırın" diyerek kendine güvenini sergiliyor.
DYP'liler ayrıca, "Eskiden Genel Başkana aylarca telefonla ulaşamazdık. Şimdi neredeyse ayda bir kendisiyle bir araya geliyoruz" diyerek memnuniyetlerini dile getiriyorlar.

İLÇE KONGRELERİ
Bu arada DYP İzmir ilçe kongreleri sessiz sedasız yapılmakta. Karşıyaka, Bergama, Karaburun, Menderes, Buca, Torbalı, Beydağ, Kiraz, Tire, Dikili yaptı bile. İlçe başkanı değişen tek ilçe Buca oldu. Eski Başkan Kamil Güneş'in yerine Mehmet Güpgüp göreve geldi.
Herkesin merakla beklediği Bornova kongresi 4 Aralık'ta. Konak kongresi ise 11 Aralık'ta. Eski GİK üyesi Yıldırım Ulupınar ve ekibi tüm dikkatlerini bu kongrelere vermiş durumdalar. İl Başkanı Turan Arınç'a muhalif olmasıyla bilinen Tarcan Ülük ise "kongreleri izliyoruz. Konak'a değil, il başkanlığına adayım. Konak'ta aday çıkan arkadaşlarla görüşüp, kimi destekleyeceğimize karar vereceğiz" diyor.
DYP hareketli günler yaşıyor.Genel Başkan Mehmet Ağar'ın ağzından düşürmediği Antalya mitingi gerçekten yeni bir gelişmenin habercisi olacak mı? Bekleyip göreceğiz.