YENİ ASIR

DYP mitinginin düşündürdükleri


30 Kasım 2005

Antalya'nın eski adı "Odun Pazarı Meydanı" olan Pazartesi Pazarı Meydanı'nda, cumartesi günü DYP lideri Mehmet Ağar ilk açık hava mitingini yaptı. Meydana geldiğimde coşkulu kalabalığı görünce, şaşırmadım dersem yalan söylemiş olurum. Çünkü, henüz bir erken seçim sinyali yok, sadece söylentisi var. DYP hükümet ortağı değil, sadece 4 sandalye ile Meclis'te varlığını korumaya çalışıyor. E... Peki bu kalabalığı buraya çeken nedenler nedir?

PANKARTLARIN SESİ
Halk, toplanma sebeplerini pankartlara yazmıştı. Ellerinde pankartlarla Ağar'ı bekliyorlardı. İşte ilk gözüme çarpanlar:
*Kesildi esnafın sesi, duyulmuyor alışverişin sesi, gel kırat kurtar bizi.
*Artan işsizlik, artan yoksulluk, azan terör, 3 yıllık hizmet işte budur.
*Kanla alındı bu vatan, sakın unutma Erdoğan.
*Elma, portakal ineğe yem oldu, AKP'nin zamanı doldu.
Bir haftadan beri DYP lideri Antalya mitingini ağzından düşürmüyordu. Çok önemli açıklamalar yapacağını söylüyordu. Bu arada anladım ki, Mehmet Ağar'ı iyice kızdırmışlar. Çünkü, uzun zamandan beri ilk kez bu kadar vurucu konuştuğunu duydum. Ağar Başbakan'a, "Sen İstanbul'da balık tutarken, biz oralarda kurşun yağmuru altında görev yapıyorduk" ile başladı. "Yüreğin varsa Kandil Dağı'na gidelim" ile devam etti. Kalabalık coştukça, Ağar'da coştu.
Miting meydanında İsmet Sezgin'in olması, bence kararsız seçmen için bir göstergeydi. Bazı siyasetçilerin önemini, neden İsmet Ağabey olduklarını onları yakından izleyince daha iyi anlıyorsunuz. Sezgin miting alanına girdiğinde, halktan birçok insan ona ulaşabilmek, derdini anlatabilmek için polis barikatını geçmeye çalışıyordu. Sezgin ise ne yaptı biliyor musunuz? Miting başlamadan önce alana geldi, yanına yaklaşmaya çalışan vatandaşı dinledi, notlar aldırdı. Miting başlayınca da kalabalığın dikkatini dağıtmamak için olsa gerek, Ağar'ın otobüsünün arkasında ayakta bir kenarda durdu. Miting bitince de Ağar alandan ayrıldıktan sonra geldiği gibi, sessizce gitti. Bir kez daha kendisini saygıyla izledim.

KİMLER YOKTU Kİ
Miting alanında daha başka kimler yoktu ki... Alanda gördüğüm diğer isimlere gelince; Mehmet Gazioğlu, Nurhan Tekinel, Nevzat Ercan, Rıza Akçalı, Saffet Arıkan Bedük, Hayri Doğan, İbrahim Gürdal, Ümmet Kandoğan, Orhan Keçeli, Celal Adan, Nüzhet Kandemir, Güler Arslan ve daha birçok isim.
Mitingin sonunda yaptığı coşkulu ve vurucu konuşmanın ardından Ağar, Sezgin ve diğer kurmaylarını yanına davet edip, otobüsün üstünden baraber halkı selamlasaydı, çok daha sıcak mesaj vermiş olurdu. Belki de o heyecan ve coşkuyla unuttu.