YENİ ASIR

DYP, Mehmet Ağar ve İzmir


15 Ocak 2004

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar İzmir'e oldukça yüklü bir programla gelmiş. Gazetemize yaptığı ziyarette yanında Yüksel Yalova, Rıza Akçalı, Yıldrım Ulupınar ve bir çok partili arkadaşları vardı. İzmir İl Başkanı Turan Arınç'ın, Genel Başkan'ın ziyaretleri sırasında yanında olmaması dikkatimi çekti. Gazete ve diğer ziyaretlerde her zaman il başkanını, Genel Başkan'ın yanında görmeye alıştığımızdan, "Acaba kongre sonrası rehavet mi, yoksa başka bir problem mi var?" sorusunu akla getirdi.. İzmir DYP'de teşkilatlar ve il arasında problem olduğu bilinen bir gerçek.
DYP Karşıyaka'da güzel bir oluşumun temelleri atılmakta. Karşıyaka belediye başkan adaylığı için birlikten kuvvet doğar ilkesi benimsenerek doğru bir adım atılmış. ANAP, DYP ve ATP birleşerek ortak aday çıkarma kararı almışlar. DYP Karşıyaka İlçe Başkanı Süleyman Özsakal, ANAP Karşıyaka İlçe Başkanı Halil Taşçı, ATP İl Başkanı Mustafa Adman, ATP İlçe Başkanı Kerim Yentek, bu konuda destek vereceklerini söylüyorlar. Bu birleşmeye aynı zamanda MHP'nin önceki ilçe Başkanı Mustafa Altun ve grubu da destek vereceklermiş.

İZMİR'E SÜRPRİZ İSİM
Bu çalışma çerçevesinde Karşıyaka'da çeşitli isimlerin kapısı çalınmış; Cenk Karace, Seracettin Sakıpağa, Ender Yorgancılar bu isimlerden sadece birkaçı. Henüz bir sonuç alınamamış. Konak belediye başkan adayı olarak Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Aykut Yenice kesin görünüyor.
DYP, Büyükşehir belediye başkan adayının kim olacağı ise hala meçhul. Sayın Ağar, "İzmir için çok güzel şeyler düşünüyoruz. Sürpriz bir isim olabilir. İzmir Megapol olmalı. Neden her açıdan daha modernleşip büyümesin. Kentleşme şart. Biz seçim çalışması yaparken üç büyük şehir dışında özellikle anadoluya ağırlık verdik. Çünkü biz kent partisi değildik. Ama artık yavaş yavaş kentlere de eğilmemiz gerekiyor. 3 Kasım seçimlerinden ve kongreden sonra partiyi toparlama sürecini yeni tamamlayabildik. Bundan sonraki çalışmalarımız seçime yönelik olabilecek" dedi.
Yıldırım Ulupınar'a yönelttiğimiz İzmir ve projeleri hakkındaki soruya, Sayın Ulupınar, "İzmir'de yıllardır hiçbir şey yapılmadı. Sayın Priştina sadece Özfatura döneminden kalma projeleri tamamladı. İzmir'e bireysel olarak hiçbir katkısı olmadı" şeklinde yanıt verdi.
Son zamanlarda Selim Yaşar ve arkadaşlarının partiden kopmalarını ise Genel Başkan Ağar, "Onlar genç arkadaşlar, heveslerini kırmamak lazım. DYP üç beş kişinin gitmesiyle bir şey kaybetmez. Hiç birinin arkasında binlerce oy yok" şeklinde yorumladı.
Ne diyelim DYP'nin dedikodu kazanı kaynıyor. Tire İlçe teşkilatında çeşitli sıkıntıların olduğu bilinmekte. Parti içi çekişmeler DYP'de bitmediği sürece birliği sağlayamayacak görünüyorlar. İzmir'de siyaset yapmak ateşten gömlek giymeye benzer. Bu gömleği de her babayiğit giyemez. DYP, İzmir büyükşehir belediye başkan adayını seçerken dikkatli davranmak zorunda. İzmir kendine belediye başkanı değil, bir lider arıyor. Bunu sadece DYP değil, hiçbir parti unutmamalı...