YENİ ASIR

DYP Manisa'da iddialı aday


22 Ekim 2005

DYP Manisa İl Kongresi'ne Rıfat Emin Uygur iddialı şekilde hazırlanıyor. Uygur, kuyumculukla uğraşıyor. Aynı zamanda Manisa Radyo Hiraş'ın sahibi. 2003 yılına kadar Ahmet Özkılıç'ın il başkanlığı döneminde 2. başkan olarak görev yapmış. Erken seçim, kongrelerin ertelenmesi derken, il kongresine 4 gün kala 25 Mayıs 2003'de Orkun Şıktaşlı'nın karşısına aday olarak çıkmış. 25 oyla seçimi kaybetmiş. Daha o zaman bir sonraki seçimde aday olacağını açıklamış.

HEPSİNE KATILDI
DYP Manisa İl Başkanı Osman Sarıtunalı'nın başkanlığında gerçekleşen tüm ilçe kongrelerine katılmış. İl başkan adayı olarak anons edilmiş. Uygur'un ekibinde, Fatoş Tunçkan, Burak Doğan, Mustafa Küçükkara, Metin Taşpınar, Cihan Canuyar, Necip Yazıcılar, Çetin Kotlucan, Tahir Şanlı gibi isimler var.
Uygur, çalışmaları ile ilgili bakın neler anlatıyor; "İki yıldır hazırlanıyorum. İl Başkanı Osman Sarıtunalı ve benden başka aday gözükmüyor. Genel Başkanımız Mehmet Ağar'ın son İzmir gezisinde kendisiyle görüştüm. İl Başkanlığı'na, Manisa'nın yeniden DYP'nin kalesi olabilmesi için talibim. 2 dönem başkanlık yapmayı düşünüyorum. 1. dönem genel, 2. dönem yerel seçimlerde partimi Manisa'da seçimlere hazırlamaya talibim. Kesinlikle milletvekilliğine aday değilim."
Anladığım kadarıyla Rıfat Emin Uygur, kararlı; "Göreceksiniz kongreden birinci çıkacağım" diyor. Ne diyelim, hayırlısı olsun...

MHP İZMİR NEREDE?
Bir süredir Başbakan Tayyip Erdoğan doğrudan MHP'yi hedef alan konuşmalar yapıyor. Belli ki kendine en kuvvetli muhalif olarak MHP'yi görüyor. Buna karşılık MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli cevaplar veriyor. Konu hakkında fikirlerini alabilmek için İzmir MHP İl Merkezi'ni aradım. Telefonları açan yok. İl Başkanı Musavvat Dervişoğlu işleri yoğun olduğundan İl binasına pek uğramıyormuş. Cep telefonuda değişmiş. Görüşme imkanım olmadı. MHP eski Milletvekili Yusuf Kırkpınar'a rastladım, "MHP'liler nerede,il merkezini arıyorum telefonları bile açan yok" dedim.
Kırkpınar, şunları söyledi: "MHP'nin suskun dönemi. Şu ara bizimkilerin çok atak bir çalışması yok. İl binamız açık ama il başkanı pek uğramıyor. Genel Başkan zaman zaman gayet net çıkışlar yapıyor ama basında yer almıyor. Tabi sadece genel başkanla olacak iş değil bu. Partide genel bir suskunluk var. Sanırım bundan sonra İzmir İl binamıza daha sık gitmem gerekecek. Seçimlerde GP'ye, AKP'ye kayan İzmir oyları yavaş yavaş geri döndü. Bugün seçim olsa ortaya çıkacak."