YENİ ASIR

DYP Manisa'da adaylar belli


06 Aralık 2005

Manisa eskiden beri sağ görüşlü olup, Demokrat Parti'nin, Adalet Partisi'nin sağlam kalelerinden biri olmuştur. ANAP'ın iktidar olduğu dönemlerde bile DYP'nin Manisa'dan milletvekili eksik olmadı.
1991 seçimlerinde ise DYP eski günlerini yakalayarak Manisa'dan 7 milletvekili çıkardı.
Ardından DYP gerek Manisa'da, gerekse Türkiye genelinde gerileme dönemine girdi. Süleyman Demirel'in köşke çıkışından sonra yaşanan kongre süreci, Tansu Çiller'in bildiğini okuması çöküşü hızlandırdı.
3 Kasım seçimlerinde biraz olsun toparlanmalarına rağmen Manisa'da alınan oylar baraja takıldı.
Mehmet Ağar'ın genel başkanlığı ile Türkiye genelinde olduğu gibi, Manisa'da da hareketlenme sürecine girdi. Manisa il kongresi yaklaştıkça kazan da kaynamaya başladı.

SARITUNALI YOK
İl Başkanı Osman Sarıtunalı, göreve geldiği zaman il başkan adayı olmayacağını, il kongresi yapılana kadar başkanlığı sürdüreceğini açıklamıştı. Nitekim öyle de oldu... Sarıtunalı, "Aday olmayacağımı söylemiştim. Manisa'da hiç bir zaman tek adaylı DYP İl Kongresi yapılmamıştır. En az iki aday çıkmıştır. Fakat kazanan her zaman Manisa olur. Çünkü herkes arkadaşımız" diyerek düşüncelerini açıkladı.
Sarıtunalı'nın adayı Ahmet Çayırlı. Zaten kendisi de saklamıyor. Ayrıca Genel Başkan Yardımcılarından Mümtaz Yavuz ve Rıza Akçalı'nın adaylara müdahil olup olmadıkları konusunu sorduğumda Sarıtunalı, kesin ve net yanıt verdi:
"Manisalılar asla kendi iç işlerine başkalarını karıştırmazlar. Onların konumları farklı. Eğer müdahil olurlarsa kendileri kaybeder."

İKİ KİŞİ ORTAYA ÇIKTI
Rıfat Emin Uygur ve Ahmet Çayırlı il başkan adayı olduklarını açıkladılar. Uygur, uzun zamandan beri adaylık konusunda ki temaslarını ve çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca Genel Başkan Yardımcısı Mümtaz Yavuz'un desteğini de aldığı söylenmekte.
Ahmet Çayırlı ise desteğin kendisine tabandan geldiğini söylüyor. Çayırlı şöyle diyor:
"1973 yılında Adalet Partisi Gençlik Kolları'nda çalışmaya başlamıştım. Manisa Ziraat Odası Başkanlığı, Tariş Üzüm Birliği Asbaşkanlığı ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Başkanlığı yaptım. İki kez milletvekili adayı oldum. Şu an aday olmamı teşkilat istedi. Ankara'dan kimseden destek talebinde bulunmadım. Amacım eski, yeni herkesi toparlamak."