YENİ ASIR

DYP Manisa karışacak


18 Kasım 2005

DYP Manisa İl Kongresi, aralık sonuna kalmış. Çarşamba günü İl Başkan adayı Rıfat Emin Uygur ziyarete geldi. Kendisi kuyumculukla uğraşıyor. Aynı zamanda Manisa Radyo Hiraş'ın sahibi. 41 yaşında ama uzun zamandır da siyasetin içinde.
Bir önceki seçimi İl Başkanı Orkun Şıktaşlı'nın karşısında 25 oyla kaybettiği gün yeniden aday olacağını açıklamış. Şıktaşlı'nın belediye başkan adayı olmak için istifa etmesi üzerine yönetimden atanan Osman Sarıtunalı halen görevde. Gözlemlediğim kadarıyla kongrede Uygur, Sarıtunalı'yı zorlayacak.

İKİ YILIK HAZIRLIK
Çünkü tam 2 yıldır kendi hazırladığı il yönetimiyle her hafta toplantılarını yaparak, teşkilatlarla temaslarını sürdürmüş. Uygur'un çalışma ekibinde, Melek Erol, Gülay Cengiz, Safiye Nur İnci, Ayla Geçtürk, Burak Doğan, Mustafa Küçükkara ve Cihan Canuyar gibi genç isimler var.
Uygur, "Artık eski siyasetçiler yaş icabı yorgunlar. Koşuşturacak enerjileri yok. Bıraksınlar biz gençler koşturalım. DYP Manisa'yı hak ettiği yere taşıyalım" diyor.
Benim ilgimi çeken Uygur'un 2 yıldır sanki il başkanı gibi azimli çalışması oldu. Her hafta ekibiyle yaptığı toplantılarda tek tek yoklama almış, belirledikleri gündemler üzerine toplantılarını yapıp, ilçe çalışmaları yapmışlar.
Bana yoklama kağıtlarını,toplantı gündemlerini tek tek gösterdi. Manisa'nın merkez ilçeyle beraber 16 ilçesi, toplam 640 delegesi var. En çok delegeye sahip ilçeler, Merkez, Salihli, Akhisar, Alaşehir, Turgutlu.
Bu ilçelere hakim olan aday işi garantilemiş sayılır. Uygur, kendinden emin gözüküyor.

YANLIŞ ANLAŞILDIM
Rıfat Emin Uygur çıktığı bir televizyon programında, "Ben kaybedersem DYP'de kaybeder" sözlerinin yalnış anlaşıldığını ve bunun mevcut yönetim tarafından aleyhine kullanıldığını söylüyor.
Uygur, "Ben o sözleri partimle ilgili söylemedim. DYP neden kaybetsin? İl Başkanı Sarıtunalı benim için, "Kimse partinin üstünde değil. Rıfat Emin Uygur, ille ben başkan olacağım mantığı ile hareket ediyor" diyormuş. İyi de şu an kimse DYP için Manisa'nın kalesi diyemez. Artık bu seçimi de alamazsak bir sürü genç insanın çalışma hevesi kalmayacak. Bizim tek isteğimiz var, o da bu enerjimizi partimiz için harcamak. Benim söylemek istediğim bundan ibaretti" diyerek konuya açıklık getirdi.
DYP il kongreleri yaklaştıkça harekette, kargaşa da artıyor. Bu hareket, bereket habercisi mi? göreceğiz...