YENİ ASIR

DYP Konak'ta geri sayım başladı


10 Aralık 2005

Aylardır tartışılan DYP Konak İlçe Kongresi, yarın Fuar Göl Gazinosu'nda saat 12.00'de gerçekleşek. Adı geçen adaylardan Ertan Erbay, Bora Akseki'yi desteklemek üzere çekilme kararı almış. Bu durumda Bülent Kırılmaz, Bora Akseki ve Serdar Yılmaz'ın adaylıkları kesinleşti.
Bülent Kırılmaz eski DYP'lilerdendir. Kırılmaz'ın etrafında eski delegelerden oluşan bir grup var. Kırılmaz her görüşmemde ısrarla, "Kimsenin adamı değilim. Amacım derleyip, toparlayıcı olmak" diye vurguluyor. Kırılmaz'ı destekleyenler arasında ayrıca, Tarcan Ülük ve ekibi var.
Serdar Yılmaz adaylığını, belki de birleşme umudu olur diye en son açıkladı. Söylenenlere göre Bülent Kırılmaz ile birleşme ihtimali olabilirmiş. Yılmaz, "Bugüne kadar bekledim, henüz arkadaşlardan böyle bir talep gelmedi. Ben kesinlikle adayım. Bora Akseki adaylığını bildiren basın toplantısında, Genel Başkanımızın ve il başkanımızın desteğini aldığını söylüyor. Eğer durum buysa, aday olmanın anlamı yok. Demek ki bizimle çalışmak istemiyorlar, diye düşünerek İl Başkanımız Turhan Arınç'ı ziyaret ettim. Kesinlikle taraf olmadığını, aday olmamı söyledi. Genel Başkanımız da ısrarla 'sandık orada' diyor. Delege arkadaşlarımla konuşuyorum; 'Bana adayımız sensin, Bora Akseki'ye bizi ziyarete geldiğinde ise, sadece hayırlısı olsun dediklerini söylüyorlar" dedi. Yılmaz, böylelikle aday olduğunu bir kez daha vurguladı. Ama siyaset bu, belli olmaz. Akşamdan sabaha her şey değişebilir...

BİLGİSAYAR KURSU
Adaylardan Bora Akseki'nin sloganı ise, "Herşey teşkilat için." Akseki, "Partide hiç bir şey kayıtlı değil. Seçilirsem ilk hedefim Konak İlçe'ye kalite belgesi uygulaması başlatmak olacak. İş başvurusu için gelen vatandaşların tutanakları yok. Yıllardır hiç bir çalışma yapılmamış. Bugüne kadar Konak'ta demokrasi işletilmemiş. En önemli projelerim arasında gençlerin siyasete kazandırılması var. Çemberci Dershanesi ile anlaştım. Eğer başkan olursam, partide bilgisayar kursu başlatacağız. Gençlerin hepsi internet kafelerde zaman öldürüyor. Onları buraya çekmeye çalışacağız. Ayrıca en büyük sıkıntılardan biri olarak çevre kirliliğini görüyorum. İzmir son 10 yıldan beri hiç bu kadar kirli olmamıştı. Yerel yönetim ile ilgili oluşturacağımız birimlerle her ay düzenli olarak Konak Belediyesi ve vatandaş arasında ki sıkıntıları tespit edip, medyayla paylaşacağız" diyerek, projelerinin bir kısmını anlattı.