YENİ ASIR

DYP Konak İlçe Başkanı adayları...


03 Aralık 2005

DYP İzmir İl Başkanı Turhan Arınç ve teşkilatları, sessiz sedasız ilçe kongrelerinin büyük bir bölümünü bitirdiler. Olaylı geçen Bornova delege seçimlerinin 5 mahallede yeniden tekrarlanması için Ankara Genel Merkez'den yazılı kararname, geçtiğimiz günlerde il başkanlığına iletildi. Bornova'nın geleceği şimdiden belli oldu. Bu şartlar altında Bornova'ya Musa Yılmaz'dan başka başkan adayı çıkması zor. Çıksa da hiç şansı yok.

KARIŞIK DURUM
Sancılı geçecek gibi gözüken tek ilçe, şimdilik Konak. Bugüne kadar eski İlçe Başkanı Serdar Yılmaz'ın, il yönetiminden Bora Akseki'nin, Kani Aydoğdu'nun il başkanlığı döneminde, il yönetiminde yer alan Bülent Kırılmaz'ın ismi geçiyordu.
Şimdi bu adaylara bir de Konak'tan delege olan Ertan Erbay eklendi. Erbay, söylenenlere göre Metin Tekin Özker'in adayıymış. Erbay ile aday olup olmayacağı konusunda görüştüm.
Erbay; "Şimdilik hesap kitap yapıyoruz. Tabandan böyle bir talep geldi. Eğer İl Başkanımız Turhan Arınç da onay verirse, aday olurum. 92'de Arınç başkan iken, ben başkan yardımcısıydım. Sonra da milletvekili oldu. Beraber siyaset yaptığım, sevdiğim, saydığım bir insan. Aramızda en ufak bir kırgınlık olmadı. Burada önemli olan 1995'den beri süre gelen DYP'nin oy kaybını yeniden geri kazanmak. Başkan ben olurum, başkası olur, makam önemli değil. 21 yıldır siyasetin içindeyim. Hiç bir zaman öne çıkmadım. Artık zamanı geldi diye düşünüyorum" diyerek, adaylığını açıklamış oldu.

BİRLEŞME OLUR MU?
Gelelim eski Konak İlçe Başkanı Serdar Yılmaz'a... Yılmaz askere gitmek zorunda olduğu için Konak ilçe başkanlığını bırakmak zorunda kalmıştı. Döndüğünde kaldığı yerden devam edebileceğini zannetmişti, ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Yılmaz, durumun umduğu gibi olmadığını görünce, daha ılıman bir siyaset yapmayı uygun görmüş ki; "Delegeleri geziyorum. Eğer arkadaşlardan birleşme teklifi gelirse, şartları değerlendiririz. Benim başkanlık gibi bir ön şartım yok. Adaylığımı ve projelerimi haftaya açıklayacağım" diyor.
Diğer aday Bora Akseki ise, önümüzdeki günlerde adaylığını açıklamaya hazırlanıyor. Akseki'nin yönetim listesi hazır bile. İşte bazı isimler; Kadri Özkan, Mustafa Güven, Atilla Yaman, Enver Ulucan ve Mehmet Cömert.
Bülent Kırılmaz da adaylığını pazartesi günü açıklayacakmış. Kırılmaz'ın listesinde; Sedat Candaş ile Kemal Ertopçu gibi isimler bulunuyor. Kırılmaz önemle vurguluyor; "Çıkış sebebim tamaman kucaklayıcı olmak. Ben ortalığı dağıtmak için değil, toplamak için aday oldum. Diğer adaylarla birleşme konusunda benim başkanlığımda görüşüp, anlaşabiliriz" diyerek, uzlaşmacı tavrını ortaya koyuyor.