YENİ ASIR

DYP Konak İlçe adayları


26 Eylül 2005

Kongre tarihleri yaklaştıkça DYP ilçe teşkilatlarında heyecan da, adaylar arası çekişmeler de artmakta. Özellikle Konak İlçe Başkanlığı için adı geçen isimlerin hepsi iddialı. Bora Akseki ilçe yönetim kurulu listesini bile hazırlamış. Fakat kesin adaylığını Genel Başkan Mehmet Ağar'ın İzmir gezisinden sonra açıklayacakmış.
Akseki, "Konak İlçe'nin düzgün hale gelmesi gerekiyor. Amaç sadece ilçede değil, partide önemli değişiklikler yapmak. Bir şeyler yapmak isteyen insanlar bir araya geldik" diyerek adaylığı ile ilgili açıklamalar yaptı.

TABANDAN BASKI VAR
Diğer taraftan İdealist Grup öncüleri İl Başkanı Turhan Arınç'a Konak İlçe'de Bülent Kırılmaz ismi üzerine anlaşabileceklerini, adaylığı halinde Kırılmaz'ı destekleyeceklerini söylemişler. Bülent Kırılmaz ise, "Konak İlçe Başkanlığı adaylığı benim dışımda gelişiyor. 20 gündür tabandan yoğun bir baskı var. Benim bir talebim olmadı. Değişik gruplar farklı yerlere çekiyorlar. Konak bu yüzden çok boş kaldı, paramparça oldu. Konak bir an önce toparlanmalı. 1999 yılında karşımda aday olarak Hakan Peker varken kaybetmiştim. Adaylığım henüz kesin değil. Genel Başkanımız gelince kesin kararımı açıklayacağım" diyor.
Adaylar Genel Başkan Mehmet Ağar'ın İzmir gezisini dört gözle bakliyor. Bakalım ışık kimden yana yanacak?
İrfan Keskin'in DYP İl Başkanlığı'ndan alınması, yerine Turhan Arınç'ın atanması olaylı olmuştu. İrfan Keskin, hiç bir zaman teşkilatlarla ve genel merkezle bağlarını koparmadı. Her türlü yeniliğin, çalışmanın içinde yer alacağını yaptığı gezilerde teşkilatlara anlatıyor. Teşkilatları hiç boş bırakmıyor.
Bu hafta Keskin, yanında Mehmet Toptaş, Ali Haşim, Kani Göksel ile birlikte Kınık, Aliağa, Dikili, gezilerine katıldı. Keskin, "Teşkilatlar daha geniş kitlelere hizmet etmeli. Yorulan 7-8 ilçe var. Konak İlçe Başkanlığı için adı geçen Bülent Kırılmaz, Kani Aydoğdu'nun il başkanlığı döneminde il başkan yardımcısı idi. Arkadaşlarımız tarafından istenen bir isim" diyerek düşüncelerini aktardı.

AYDOĞDU NE DİYOR?
DYP İzmir İl eski Başkanı Aydoğdu, "Siyasetin biraz uzağında durarak ilçe seçimlerini izliyorum. Genel Başkan İzmir'e geldiğinde kendisine aktif bir politika yapmamızı, gençlere sunulacak hedefleri, parti programı ile ilgili iyi bir strateji izlenmesi gerektiğini anlatacağız. Ben İdealist Grup'un içinde falan değilim. İl başkanlığı yapmış insanım. Biz sadece DYP'liyiz" dedi.