YENİ ASIR

DYP Ankara'da doğru adım attı


30 Temmuz 2004

Mehmet Ağar tarafından birkaç hafta önce DYP Ankara İl Başkanlığı'na getirilen Bülent Kuşoğlu'nu şahsen tanırım. Kendisi ile tanışıklığımız Mehmet Ali Bayar döneminde DTP günlerine dayanır. Mehmet Ali Bayar kendisini Teşkilat Başkanlığı görevine getirmişti. Bu aktif olarak, ilk kez siyaset yapacak biri için verilebilecek en zor görevdir. Bir gün Ankara'da DTP Genel Merkezinde iken hem tebrik,hem de ziyaret amacıyla Kuşoğlu'nun odasına girdim. Karadeniz'de gemileri batmış insan misali kara kara düşünüyordu. Hayrola neyin var diye sorduğumda; "Ayşem Hanım ben siyasetten anlamam ki, zaten çok da sevmem. Şimdi aldığım görev yüzünden telefonum susmuyor. Teşkilatları tanımam,sorunlarını öğrenmem zaman alacak. Nasıl olacak bu iş bilmiyorum, ben kim siyaset kim...?"d iye yakınmasına karşılık; "Merak etme teşkilatlar kısa sürede kendilerini sana tanıtırlar. Sonra bir bakmışsın ki siyaset virüsü sana da bulaşmış ve siyasetçi olmuşsun" cevabını vermiştim.
Bu konuşmanın üstünden günler, aylar, yıllar geçti. DTP günlerinin ardından Kuşoğlu, Kasım 2002'de DYP Ankara milletvekili adayı oldu. Ardından DYP Ar-Ge Başkanlığı'nı yürüttü.
Bülent Kuşoğlu DYP'nin bilinen ilkeleri; milliyetçilik, muhafazakarlık, demokratlık, liberallik gibi kavramlarının yeniden tanımlanması, DYP'nin yeni misyonunun ve Türkiye'nin hedeflerinin yeniden belirlenmesi inancıyla DYP Ar-Ge'sinde ekibi ile birçok çalışma yaptı.
DYP Ankara İl Başkanlığı'na getirilmesi partide değişimin başladığının göstergesidir. Eğer Kuşoğlu Ankara'da başarılı olur, yıpranmış DYP kadrolarını yeniler, partiye hayatiyet kazandırır ve yeni demokrat misyonunu seçmene benimsetmeyi başarırsa, Ankara'da DYP'nin ve Ağar'ın önünü açmış olur.

YENİLENME ZOR
Kuşoğlu; "DYP'de yenilenmenin, eski ve hantal yapının değişmesinin zor olduğunu biliyoruz. Bu aşamada iyi niyetli temiz kadrolar harcanabilir. Ancak DYP'de değişim mesajı vermek için mutlaka köklü ve kapsamlı bir hareket olması şart. Fakat kadro değişikliği tek başına yeterli değil, DYP yeni misyonunu belirlemeli ve bir çok konuyu da seçmene net olarak ifade edebilmeli. Örneğin; AB, türban, BOP, eğitim, demokratikleşme gibi konularda DYP'nin ne düşündüğü net olmalı ve öncelikli ekonomi politikası hedefleri belirlenmelidir." diyor ve ekliyor "siyaset, toplum ve ülke için yapılanmanın yanı sıra, kişisel bir tatmin aracı. İnsan ruhunun en zor sınavı. Bu sınavı verebilirsem ne mutlu bana..." Bülent Kuşoğlu yeni nesil politikacılarımızdan. Başarılı olacağına inanıyorum. DYP Ankara'da başlayan bu değişim hareketinin tüm illerde, özellikle İzmir'de kendini göstermesi gerekmekte...