YENİ ASIR

DSP'de kongre telaşı


23 Ocak 2004

Dün DSP yetkilileriyle görüştüm. Kendilerine yerel seçim çalışmaları ve adayları ile ilgili sorular yönelttim. Fakat anladığım kadarıyla kendilerini yerel seçime değil, 29 Şubat tarihindeki il kongresine ve yerel seçimlerden sonra gerçekleşecek olan DSP Genel Kurultayı'na odaklamışlar. Bugüne kadar DSP 19 ilçede kongrelerini tamamlamış. İl Başkanı Mehmet Çümen'in İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için adı geçen ve sonra aday olmadığını açıklayan Yüksel Çakmur ile ilgili görüşlerini aldım:

ONAY ALSAYDIK
"Siyasetin bu şekli hoş değil. Keşke noterden, ağzından çıkanların onayını alsaydık. İyi niyetle başlanıyor. Bütün bunlar yaşanmasaydı daha iyiydi. Ama bu DSP'nin başına gelen ilk olay değil."
Çümen'in DSP'nin Genel Kurultayı ile ilgili görüşleri ise; "Bizim için kurultayda Sayın Ecevit'in açıklamaları önemlidir. Kendisi bizim her zaman onursal başkanımız olacaktır. Delegenin iradesi ile DSP yeni bir oluşuma doğru yol alacak. Bizim karnelerimiz karıştı. Yeni notumuzu Türk toplumu verecek, bizi eski günlerimize kavuşturacak" şeklinde oldu.
DSP'de aday arayışları sürmekte. Bornova Belediye Başkan adayları kesinleşmiş: Özdemir Sökmen. Karşıyaka veya Konak belediye başkan adaylığı için Mimarlar Odası Başkanı Tamer Başbuğ'a teklif götürülmüş. 3 Kasım seçimlerinde hezimete uğrayan DSP'de şimdilik durum bu, işleri zor gözüküyor...

TÜRSAB'tan Mısır turları ile ilgili yanıt geldi
Hatırlarsanız Şeker bayramında özellikle Mısır'a gidenlerin mağdur olduklarını bildirmiş, hatta bir okuyucunun şikayet mektubunu yayınlamıştım. TÜRSAB konuyla ilgilenmiş. Gönderdikleri cevap şöyle:
"3.12.2003 tarihinde yayınlanan yazınızda Mısır turlarında problem yaşandığını belirterek, şikayetini birliğimize de ileten Dr. Bora Akseki'nin şikayet dilekçesine yer vermektesiniz.
Öncelikle şikayeti 9.12.2003 tarihinde başkanlığımıza ulaşan Dr. Bora Akseki'nin dilekçesi ile ilgili olarak Birliğimiz bünyesinde işlemlere başlanıldığını, ilgili acenteden konuya ilişkin olarak yazılı görüş istendiğini ve tüketiciye iletildiğini belirtmek isteriz. Konu ile ilgili yazışmaların tamamlanmasından sonra şikayetin çözümlenmemiş olması halinde konu Birliğimiz bünyesinde faaliyet göstermekte olan Tüketici-Otel-Acenta-Rehber İlişkileri (TOAR) Komitesi tarafından görüşülecek ve bir karar verilecek. Daha sonra da ilgilisine iletilecektir.
Ancak yazınızda da belirtildiği üzere Mısır gezilerinde ülkesel durumlardan kaynaklanan bazı problemler yaşanmakta ve esasen bu durum malumunuz olduğu üzere seyahat acentelerinin kontrolünde de bulunmamaktadır."

SEÇİMİNİZİ İYİ YAPIN
Öncelikle konuya hassasiyet gösterdikleri için TÜRSAB yetkililerine teşekkür ediyorum. Bilinen bir gerçek var ki turizm açısından en çok ilgi çeken ülkelerden biri Mısır. Önümüz bayram ve gazetelere yine çarşaf çarşaf uygun ödeme koşullu, fiyatlı tur ilanları verilmekte. Kurban bayramında Mısır'a gitmeyi düşünenlere gidecekleri acenteyi iyi seçmelerini tavsiye ederim.