YENİ ASIR

DPY'de haraket başlıyor


21 Eylül 2005

DYP İzmir Teşkilatı'nın ilçe kongrelerinin tarihleri belirlenmiş. Kasım sonuna kadar tüm ilçe kongreleri tamamlandıktan sonra sıra il kongresine gelecek. Konak ilçe kongresi ekim ayında gerçekleşecek. Konak İlçe Başkanlığı'na, askere giden eski İlçe Başkanı Serdar Yılmaz'ın yerine vekaleten Mehmet Cömert bakıyor.
Adaylar arasında, o tarihlerde askerden dönecek olan Serdar Yılmaz'ın, İl Başkan Yardımcısı Bora Akseki'nin ve Bülent Kırılmaz'ın isimleri geçiyor.

İDEALİST GRUP
Bu arada İdealist Grup adıyla çalışmalarına bir süredir devam eden Tarcan Ülük, Ziya Nazlı, İrfan Keskin ve arkadaşları il kongresi için kolları sıvamışlar. İdealist Grup bir süre önce İl Başkanı Turan Arınç'la el sıkışarak ayrıcalık yapmayacaklarını, artık birlik beraberlik içinde çalışacakları mesajları vermiş, aynı karede yer almışlardı.
Fakat il kongresi takvimi belli olunca kendilerine bir seçim minibüsü almış, üzerine de "İdealist Grup 1" yazdırıp, ilçe ilçe gezmeye başlamışlar.
İl Teşkilat Başkanı Cevat Kırkpınar, "El ele resim çektirdikten sonra minibüse İdealist Grup yazdırmaları hoş değil. Ayrı bir grup çıksa o da üzerine "milliyetçi grup" yazdırsa hoş olur mu?" diyerek tepkisini dile getirdi.
Bu tepkilerin üzerine İdealist Grup minibüsün adını değiştirmiş, "İdeal 1" yapmış. Beş minibüs daha alacaklarmış. Tarcan Ülük, "Minibüsleri alma sebebimiz il ve ilçe kongrelerimizi daha iyi yapabilmek için. Biz il başkanımızı da avet ettik. Birleştik, kavga, gürültü yok demek bu işi daha iyi yapamayacağız ya da aday çıkarmayacağız demek değil."
Anlaşılan o ki DYP'de suskunluk, sulh dönemi sona ermiş. DYP İzmir'in yeniden sağlıklı bir yapıya sahip olabilmesi için ilçe kongrelerinde gerçekleşecek olan yeniden yapılanma ve il kongresi son derece büyük bir önem taşıyor.

PARTİSİNE KÜFRETMİŞTİ
Pazartesi günkü yazımda Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın neden Selçuk Ayhan'dan yana olduğuna dair beyanını sizlere aktarmıştım. Ekrem Bulgun'un bu beyana yanıtı şöyle:
"Ben 1969'dan beri bu partide varım. 1994'de aday bulamadık ne demek? Bizi kimse çağırmadı ki. 1999 yılında aday gösterilmediği için partisine küfreden, kaçan, ANAP'la işbirliği yapan kendisi değil mi? Bu seçim döneminde aday olması için elimizden gelen desteği verdik. 'Büyük projelerim var, bu projeleri Ekrem Bulgun'la yapamam' demiş. Eğer olumlu projelerse ben neden engel olayım."