YENİ ASIR

Dil sürmeçleri (!)


28 Şubat 2005

Politikacıların dilinden çektiğimizi başka hiçbir şeyden çekmedik bu ülkede. Sevgili Başbakan'ımız bu kez doktor tarafından değil hemşire tarafından iğnelenmek istediğini belirtmiş.
Buna ne buyrulur? Tam metni okuduğunuzda ne demek istediği ortaya çıkıyor. Deneyimden, teori ve pratik arasındaki ilişkiden söz ediyor.
Bunu vurgulamak için bu kadar kötü bir örnek mi vermek gerekiyordu? Zaten politikacıların doktorlardan ne istediğini anlamış değilim? Gelen her hükümet doktorları küçük düşürmek için ellerinden geleni yapıyor.
Bu kadar saygın ve özverili bir mesleğin çalışanlarını hem maddi hem manevi anlamda mağdur, mutsuz etmek politikacıları sevindiriyor olmalı. Sonuçta herkes en az 'bir kez' yaşamında doktorla tanışıyor. Bu insan grubuna politikacılar da dahil.
Bu 'bir kez' ne zaman oluyor anlamışsınızdır herhalde. Politikacıdan, medyadan gazı alan maddi manevi bir çok sorunla boğuşmaktan bunalmış halk hastanede doktorlara çatmak için bahane arıyor.

ASIL NİYET FARKLI
Bu kadar saygın bir mesleğe insanlar el kaldırmaya, vurmaya başladılar. Geçtiğimiz hafta hastayı altı saat boyu ameliyat edip hayatını kurtaran doktora dört hasta yakını hastanenin ortasında saldırmış. Hasta sayısı SSK'nın da katılımıyla iki üç kat artarken polikliniklerde bakılan hasta sayısı yetmiş seksenlerden yüz ellili rakamlara yükseldi. Hastalar kapılarda nerdeyse birbirlerini boğazlayacak. Kapıda sıra bekleyen kadın hasta diğerine "Benden önce girersen cinayet işler seni öldürürüm" diyor. Buna karşılık AKP hükümeti performans adı altında sözde doktorları ihya (!) edecek bir yöntem başlattı. Herkes çalıştığı oranda ek ücret alıyor. İyi güzel fakat bir süre sonra esas niyetin doktorlara muayenehane kapattırmak olduğu ortaya çıktı. Muayenehane düşmanlığı da anlaşılır bir şey değil. Buralardan devlet vergi kazanıyor, kapatılmasını neden istiyor ? Sanki doktora verilmiş bir hak değil. Performans olayı doktorların maaşlarına yansımıyor, sadece çalıştıkları süre için geçerli. Emeklilikte yine üç paraya talim edecekler. Doktorlar artık beddua edecekleri zaman "İnşallah çocuğunuz doktor olur" diyor.
Politikacıların patavatsızlığından bahsederken konuyu saptırdım. Hükümet olmuş kişilerin ağızlarından çıkan her söz tarihe geçer. Geriye alıp, yanlış anlaşıldım gibi düzeltmeler olamaz. Halkın çoğunluğunun eğitimi, kültür düzeyi ortada. Onlara verilecek mesajların olgun ve içerikli olması gerekiyor. Yoksa delikanlı raconu içinde onlara yakın olma adına konuşmalar yapmak devlet adamlığıyla bağdaşmıyor. Evet AB telaşı geçti, ortalık toparlanacağına daha bir dağıldı, gerçekler ortaya çıktı, istifalar, transferler başladı. IMF, ABD ilişkileri soğudu. Artık medya desteği, halk desteği azalmaya başlıyor. Muhalefet hareketleniyor. Önümüzdeki günlerde racon kesmeler , agresif tonlar artacak gibi gözüküyor. Havada erken seçim kokusu var.

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.