YENİ ASIR

Diğer partilerin CHP değerlendirmesi


10 Eylül 2005

Tartışmalı geçen CHP İl Kongresi'nden sonra diğer partilerin İl başkanları ile sohbet ederek, kongre hakkında ki görüşlerini sordum.
DYP İl Başkanı Turan Arınç, "Yeni arkadaşımıza başarılar diliyorum. Kavgasız, gürültüsüz yapılan ilk CHP kongresi olduğu için de tebrik ediyorum. Ama bir tek İzmir kongresindeki başarıyla bu iş yürümez. Baykal bu işin peşini bırakmaz. Delege seçimlerinde mahkemelik oldular. Hep kavgalı bir görüntü verdiler. Neler olacağını hep beraber izleyeceğiz."

SHP NE DİYOR?
SHP İl Başkanı Mustafa Korkmaz, "CHP içinde bir yarış var. Bu yarışta halk yok. Burada sadece kim ne kadar Baykalcı yarışı var. Her iki aday da bunu inkar etmiyorlar. Selçuk Ayhan kazandı, ama kaybeden Türkiye'nin solu. Yani CHP... Geleceğe güven veremeyecek bir seçim yaptılar. İkisi de sol tabana hitap etme gereği duymadılar. CHP tabanı bu işe tamamen karşı. Hiçbir CHP'li Deniz Baykal'la yola devam etmek istemiyor" diyerek CHP kongresi hakkında ki düşüncelerini aktardı.

KAMPANYA BAŞLIYOR

SHP İl Başkanı ile konuştuğum sırada kendisi Foça'da ilçe teşkilatı kurma çalışmaları yapıyordu. Yanında SHP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Işıklar vardı. Işıklar, "SHP olarak Genel Merkez bazında eylül ayı itibariyle kampanyalara başlıyoruz. Adana'da tarımla ilgili, sağlıkla ilgili kurultayımız var. İstanbul, Bursa ve İzmir'de mitingler düzenleyerek halkla bütünleşeceğiz. Sayımız az olmakla birlikte milletvekillerimizle çalışmalar yapacağız" diyerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

EN BAYKALCI KİM?
DSP İl Başkanı Seyhan Teoman CHP kongresine bizzat katılarak izlemiş. Teoman, "Kazananlara bakıyorum ikiye ayrılmışlar. İlçeler bile kendi içlerinde bölünmüşlerdi. Her iki grupta Deniz Baykal'ı destekliyoruz mesajları verdiler. Bence Selçuk Ayhan da Baykal'a bir ilişkiye girdi. Burada kararı örgüt verdi. Ekrem Bulgun, ilişkilerinde dediğim dedik bir tutum sergilediğinden sanırım arkadaşlar Selçuk Ayhan'ı tercih ettiler. Konak İlçe'den özellikle Belediye meclis üyelerine baskı yapılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bu durumdan şikayetçiydi. Selçuk Ayhan'ın kazanmasıyla Kocaoğlu da rahatladı. Hiçbir suçlama yapmak istemiyoruz. Çünkü sol partiler zedeleniyor" diyerek görüşlerini aktardı.