YENİ ASIR

Derviş'in istifası


16 Nisan 2004

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş, yönetimle uyuşamadığı için MYK'dan ve genel başkan yardımcılığından istifa etti.
CHP'yle bir ayrışma olmadığını ifade eden Kemal Derviş, ileriye dönük projeleriyle ilgili şunları söylemiş;
"Bugünkü yönetimle çalışmakta güçlük çekiyoruz. Partiye sahip çıkmak istiyoruz. Çağdaş sosyal demokrasi konularına daha çok önem vereceğim. Çalışmalarımı bu yönde sürdüreceğim. Ve bunu CHP'lilerle birlikte yapacağız. Çalışmalarımızı yönetime karşı bir hareket olarak algılamak yanlış olur. CHP'de bir gençleşmenin olması gerekli"
Sayın Derviş'in sözlerine buraya kadar katılıyorum.Fakat neden ısrarla Genel Başkan adayı mısınız sorusuna "Hayır değilim ve buna kimseyi inandıramıyorum" cevabına bir türlü anlam veremiyorum.

DERVİŞ'İN BURCU
Sayın Derviş'in burcunu merak etmeye başladım.Sanırım ya Terazi,ya da ikizler...Değilse bile mutlaka yükselen burcu ikisinden biri.Çünkü hem Terazi,hem de ikizler burcundan olanlar tanıdığım en dengeli dengesiz insanlardır.Bir kararı almaları o kadar uzun sürer ki aldıkları zaman tam oh dersiniz,ertesi gün karşınıza tam tersi kararla çıkabilirler.Dengeyi sağlamaları oldukça zordur.Gördüğüm en kararlı kararsız insanlardır.Sayın Derviş'in Türkiye 'ye geldiği günden beri izlediği siyasi tabloya bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.Hem solu toplamaya çalışıyorum dedi,hem de geldiğinden beri solu dağıtmaktan başka bir şey yapmadı.Bugün bir çok kesim kendisinden CHP'nin başına geçmesini bekliyor,ama Derviş hala teknisyen rolü oynamaya kararlı görünüyor.Önümüzde ki günlerde yeni parti kurup başına geçmeye karar verirse hiç şaşırmayın.Her ne kadar kendisi 'ben polikacı değilim 'dese de, verdiği cevaplarla ,konuşma uslubuyla gördüğüm en iyi politikacılardan biri...Bir an önce daha fazla bölücü rol oynamadan kararlarını verip uygulamaya başlasa hem kendisi hem de onu destekleyenler için iyi olacak.Siyasette siyasetçiye güven çok önemlidir...

Ah ! şu dil sürçmeleri...
İki gündür gündemimizde sayın Arınç'ın cevabı var; Şeyini şey ettiğimin şeyi! Bilinmedik ne kaldı canım kardeşim. Keşke başka bir şey sorsaydınız. Yani bu davetiyenin niçin böyle yazıldığını herhalde siz de çok iyi biliyorsunuz, ben de çok iyi biliyorum. Bundan büyük üzüntü duyuyorsanız gelin o üzüntüyü birlikte paylaşalım.''
Yıllardır Türk siyasetinde başrol oynayanların dil sürçmelerine çok alıştık.O kadar ki artık yadırgamaz olduk.Ama bir meclis başkanının bu sözleri sarf etmesi inanılır gibi değil.Bu sözleri sarf ettikten sonra sayın Arınç'ın tansiyonu yükselmiş ve tıbbi yardım almış.E ...ne demişler öfkeyle kalkan zararla oturur.