YENİ ASIR

Ders kitabı için suç duyurusu


09 Ekim 2004

İlköğretim 5., 6., ve 7. sınıflarında okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında, semavi din büyüklerinin sözde resimlerinin yer almasını değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Avukat M. Bülent Deniz; "Genç zihinlerde hasara yol açacak" bu kitaplar için Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunduklarını bildirmiş.
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Avukat M. Bülent Deniz konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

AYIPLI HİZMET
"İlköğretim 5., 6., ve 7. sınıflarında okutulmakta olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında, din büyükleri kavramlarının oluşacağından endişe eden veliler ve diğer yandan semavi din mensupları huzursuz olmuşlar, dini ve manevi değerleri rencide olmuştur.
Toplumun dini duyarlılıklarını hiçe sayan, adeta semavi dinleri hafife alır tarzda bu dinlerin peygamberleri ve saygın kişilerinin sözde resimlerini içeren ders kitaplarının, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda okutulmasına izin ve karar verilmesi de, bu kitapları yazan ve basan kişilerin gerçekleştirdiği eylemi ağırlaştırmaktadır.
Bu nedenle esas olarak "ayıplı kamusal hizmet" olan bu olayla ilgili olarak, okullarda okutulan bu kitapların sorumluları hakkında TCK. 175., 547., 548., 576. maddeleri gereğince cezalandırılmaları ve kitapların toplatılması talebiyle şubelerimizle birlikte Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur.
Ancak bu hukuki girişimimizin sonucu beklenmeksizin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda okutulmakta olan ders kitapları toplatılmalı ve bu kitapların yol açacağı zararların önüne bir an önce geçilmelidir."
Av. M. Bülent Deniz
Genel Başkan

'Yusufeli Kaymakamı'
Avukat Yavuz İsmet Anıl 'ın birbirinden güzel mizahi öyküler içeren "Yusufeli Kaymakamı" kitabını günlerdir elimden bırakamıyorum.
Hem düşündüren,hem de güldüren öykülerle dolu olan kitap ve yazarı hakkında yazar Necati Cumalı, İstanbul Yeditepe dergisinde çıkan bir yazısında, "Özdeyişlere dayalı mizah yapan bir kalem" olarak bahsetmiş. Şükran Yurdakul ise yazar için, "Anıl, her kitabında sıcak ilişkilere ve duyarlılıklara dayalı tertemiz bir dille kalem oynatıyor" diyor.

MUTLAKA OKUYUN
Yazarın daha önce çıkmış olan kitaplarından bazıları, "Mutlu olmak", "Bardaki kızın elleri" ve "Kol değnekleri..."
Yusufeli Kaymakamı'nı okumanızı tavsiye ederim. Gülerken düşünecek, düşünürken kahkahalarınızı tutamayacaksınız. Hatta gün boyu ara ara aklınıza geldiğinde kendi kendinize farkında olmadan gülümsediğinizi farkedeceksiniz.