YENİ ASIR

Denizlili kadınlar


05 Aralık 2004

Denizli gezimiz esnasında biraz hemcinslerimle oturup sohbet imkanı ararken ekibimizden Denizli'nin yerlisi olan Tevfik Hoca imdadıma yetişti. Hemen birkaç tanıdığını arayıp benim biraz olsun nefes almamı sağladı. Aslında amacım buraya kadar gelmişken, yöre Ege Bölgesi de olsa, Denizli'nin kadınları hakkında bilgi sahibi olmaktı. Tevfik Hoca sayesinde akşam üstü çayı esnasında Denizli'de yaşayan kadınların sorunlarını, dünyalarını yakından tanıyabilmek amacıyla emekli edebiyat öğretmeni Canan Kan Hanım'ın ev toplantısına misafir oldum.

SİYASETE UZAKLAR
Bayanlar arasında kimler yoktu ki... Mesela İl eski Kültür Müdürü Özden Çandır... Özden Hanım son olarak Pamukkale Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden emekli olmuş. Belediye eski Başkanı'nın eşi Nursel Aygören, Denizlispor eski Başkanı'nın eşi Tekstil tasarımcısı Ayşe Baysal, Eczacı Jale Erdoğan, Dentaş'ın önceki Genel Müdürü Turan Ülkü'nün eşi Nermin Ülkü...
Akşam üstü çayı deyip geçmeyin, çayın yanında neler neler vardı. Zeytinyağlı yaprak sarması, ıspanaklı börek, nefis bir pasta. Belli ki hepsi el emeği göz nuru. Fakat her zamanki gibi diyet durumlarım söz konusu olduğundan hepsinin ucundan azıcık tadabildim. Sohbet esnasında Belediye eski Başkanı'nın eşi Nursel Hanım'dan çalışmaları hakkında bilgi aldım.
Diğer hanımların siyasete olan yakınlıklarını sorduğumda; "Siyasete çok sıcak bakmıyoruz. Eşlerimizin işleri, kendi sosyal hayatımız derken, geriye fazla zaman kalmıyor. Zaten siyasette kadınların fazla şansı olmadığını siz de görüyorsunuz" dediler. İçlerinden bir tek Canan Hanım aktif olarak DYP Kadın Kolları'nda görev almış. Fakat siyasetin çirkin yüzü onu da uzaklaştırmış.

ARI GİBİ ÇALIŞKAN
Denizlili hanımlar maşallah arı gibiler. Özellikle çocuklarının yetiştirilmesinde en önemli rolü onlar oynuyorlar. Denizlili gençler okumak üzere Amerika'ya da gitseler, mutlaka Denizli'ye dönüyorlarmış. Söz tabii dönüp dolaşıp gençliğe geldiğinde; Denizlili ailelerde henüz kaybolmamış olan değerler var. Örneğin, 'ayıp' kavramı...
Gençlerimiz bu duyguya fazlasıyla sahipler. Bu yüzden yanlış bir harekette bulunmamaya özen gösteriyorlar. Geleneklerimize sahip çıkıyorlar.
Aynı zamanda Denizli'de gençleri oyalayacak yeteri kadar imkan var. Kafelerimiz, sinemalarımız son derece modern. Esrar ve hap kullanımı üniversite gençliği de yoğun olmasına rağmen yok denecek kadar az.
Sohbetimiz esnasında anladım ki Denizli'deki her başarılı erkeğin ardında bu bayanlardan bir tane var. Çünkü hepsi son derece aktif, çalışkan ve eşlerine özellikle iş konusunda destekler.
Sohbetimizin en güzel yerinde, böylesine modern görüşlü bir bayanlar topluluğuna misafir olmama rağmen, bir sonraki randevumuza yetişmek için ayrılmak zorunda kaldım.