YENİ ASIR

Denizli'de DYP rüzgarı


22 Kasım 2005

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Antalya mitingi öncesi Ege Bölgesi'ni içine alan genişletilmiş başkanlık divanı toplantısını Denizli Kelleci Kardeşler Restoran'da gerçekleştirdi.
Toplantıya, İzmir, Aydın, Burdur, Uşak, Afyon, Manisa, Antalya, Kütahya, Denizli'den gelen il teşkilatlarının yanı sıra il, ilçe başkanları, belediye, belde başkanları, il genel meclisi üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

KANDOĞAN ÖNCÜ
Genel Başkan Yardımcıları Rıza Akçalı, Mahmut Nedim Bilgiç, Mümtaz Yavuz, Birkan Erdal, MHK üyesi Güler Aslan ve Aysel Öztezel, Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan da toplantıya katılanlar arasındaydı.
Bu toplantısın düzenlenmesinde Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan öncülük etti.
Partililerin büyük ilgi gösterdiği toplantının amacı, teşkilatların sorunlarını dinlemek, yeni parti programı konusunda onları bilgilendirmek, bundan sonraki çalışmaları anlatarak olası bir erken seçime hazırlamaktı.

İKİ BÖLÜMDEN OLUŞTU
Büyük coşku içinde başlayan toplantı iki bölümden oluştu. Bir bölümü basına açık yapılırken, ikinci bölüme basın mensbupları alınmadı ve parti içi özel konular gündeme getirildi.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, basına açık olan bölümünde, bir saat süren uzun bir konuşma yaptı.
Konuşmanın ana teması AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ın soy günlerde verdiği beyanatlarla ilgiliydi.
Ağar, basın mensuplarından özellikle başörtüsü ve ulama ile ilgili gelen sorulara, yanıt verirken Erdoğan'ın sözünü yerine getirmekten aciz biri olduğunu ifade etti.

ORAYA BİZ YOLLADIK
Şemdinli olayları ile ilgili olarak, çatışmalar yaşanırken oradaki görevliler tarafından kendisinin aranması konusunu da gündeme getiren DYP lideri Ağar, "Demek ki devlet halkına ve güvenlik güçlerine o samimiyeti o güvenceyi verememiş. Söyleye söyleye Başbakan'ı Şemdinli'ye ancak 15 gün sonra gönderebildik. Zorlamasak gideceği yoktu" dedi.
Ordu konusunda hassas tavır sergileyen Ağar, "Ordu ile siyaset, ordusuz Türkiye olmaz" dedi ve askerin siyasetin içine çekilmemesi gerektiğini söyledi.
Yapılan kamuoyu yoklamalarına dikkat çeken Ağar, "İki ayrı anket var. Biri gerçeği yansıtıyor. O gizleniyor. Diğeri ise AKP'nin medyaya duyurmak istediği uydurma anket. Bu ankette bizi yüzde 3'lerde göstermek istiyorlar. Bunu Antalya ve diğer mitinglerde onlara göstereceğiz" diye iddialı konuştu.
Bu açıklamaların ardından, basını dışarı alan DYP Genel Başkanı Ağar, teşkilat yetkilileri ile özel görüşme yaptı.