YENİ ASIR

Denizli ile ne kadar gurur duysak az


10 Aralık 2004

Denizli seyahatimizin duraklarından biri de Denizli Genç İşadamları Derneği'ydi(DEGİAD).
DEGİAD Başkanı M. Güneş Özsoy ve arkadaşları bizi klasik Denizli evinin restorasyonu ile kazanılan çok güzel tek katlı dernek binasında karşıladılar. Bizlere yaptıkları çalışmaları, Denizli'nin problemlerini anlattılar. Özetlemek gerekirse, Denizli'nin kronikleşmiş olan problemleri; Çardak Havaalanı'nın sivilleştirilmesi, demiryolunun ıslahı, çevre yolu, turizm gibi konular DEGİAD'da ortak tartışılan sorunların başında geldi.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ
DEGİAD ziyaretimizin ardından Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Hasan Kazdağlı'yı ziyaret ettik. Bu kadar güzel, modern bir yapı ve üniversite ile karşılaşacağımızı beklemiyordum. Rektör Kazdağlı üniversitesiyle ne kadar övünse yeridir. Az parayla, araştırarak, bazı yerlerde kendi atölyelerini kullanarak harika derslikler inşa etmişler.
Kazdağlı, "Kaynak olsa daha hızlı gelişeceğiz. Bugün toplam 19 bin 200 öğrencimiz var. 8 kişilik sınıflarda aktif eğitim uyguluyoruz. Mimarlık ve şehircilik acil olarak ihtiyacımız olan bölümler. Kentleşmeye çok önem veriyoruz. Konu hakkında seminerler düzenliyoruz. Ayrıca yaz aylarında yaz okulu açıyoruz. Farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler gelip burada kendi derslerinin karşılığı olan eğitimi alıyorlar.
Örneğin; Balıkesir'de okuyan öğrenci gelip burada branşının dersini alıyor, kendi üniversitesinde de geçerli oluyor. Öğrenci sayımız arttığı için yurtlarımız da açık olmaya başladı" diyor.
Göreve geldiği günden bugüne kadar üniversite adına tüm yaptıklarından dolayı Rektör Prof. Hasan Kazdağlı'yı tebrik ediyorum.

ER-BAKIR DÜNYA ÇAPINDA
Denizli tam bir sanayi şehri. Başarıları sadece tekstil sektörüyle sınırlı değil, ayrıca ER-BAKIR gibi NASA'ya kablo veren dünya çapında bir firmayı da bünyesinde barındırıyor.
ER-BAKIR Genel Müdürü Müjdat Keçeci bizlere hem firmasıyla ilgili bilgiler verdi, hem de Denizli'ye doğalgaz getirmek için yaptığı mücadeleyi anlattı; "Bana sorarsanız Denizli'nin en büyük problemi Doğalgaz. Çevre kirliliği ve özellikle maliyetler açısından doğalgaz çok önemli. Yapılan araştırmalara göre Denizli'de 1.2 milyar metreküp doğalgaz kullanılabilirliği çıktı. Türkiye'nin (sanayi ve ev dahil) 2003'teki doğalgaz tüketimi 17 milyar metreküp... 150 km. uzağımızdaki Uşak'ta doğalgaz var, bizde yok. Devlet bu konuda Denizli'ye öncelik tanımalı. Ben LPG kullanıyorum. Doğalgaz kullansam 1/4 kar ederiz. Eğer bana doğalgaz getirmiyorsan LPG rakamlarını düşür. Bu durum haksız rekabet ortamı doğuruyor. Doğalgaz Konya-Karaman-Isparta güzergahından Denizli'ye, bizden de Nazilli'ye geçecek. Denizli ihalesi 2004'te sonuçlandı. En erken ihtimalle gelişi Şubat 2005'i bulacak. Önce Organize Sanayi Bölgesi'ne gider, sıra ancak sonra bize gelir."

200 MİLYON DOLAR CİRO
Keçeci, ER-BAKIR ile ilgili bilgi verirken de, "ER-BAKIR'ın cirosu bu sene 200 milyon doları aşacak. Ürünlerimiz yüksek teknolojide vazgeçilmez hale geldi. Markalaşmaya başladık. Telefonun içindeki kablodan tutun, by-pass ameliyatında kullanılan materyale kadar kablo üretiyoruz. Örneğin savaş zamanı skorskilerde kullanılan 870 tane ince bakırdan oluşan kablolardan ürettik ve verdik" dedi.