YENİ ASIR

Demirel'in seçim yorumu ve DYP


31 Mart 2004

9. Cumhurbaşkanı Demirel, seçim sonuçlarını her zamanki gibi kendi uslubuyla yorumladı Demirel, "Seçim sonuçlarına göre AK Parti merkez bir parti olarak değerlendirilebilir mi?" sorusuna, '"Onlar çok zor, biraz daha detayını görmek lazım. Yani bu rakamları yapan unsurları biraz daha iyi görmek lazım. Daha birkaç gün lazım. Bugünkü bilgilerle bu kadar söylenebilir" diyerek cevap vermiş.
"AK Parti, merkez sağ bir parti olabilir mi?" sorusuna ise, Demirel, "Bunlar çok kaygan şeyler... Biraz vakit ister. Siyasi iktidarın oyu artmıştır. Aslında beklenildiği kadar artmamıştır. Oyu neden artmıştır, ne ifade eder? Bu, Türkiye'de tartışılacak. Ama netice itibariyle bir başarıdır. Tabii bu gerek AB önünde, gerek başka yerde güç ifade eder. Halkın, daha çok hükümetin arkasında olacağını ifade eder. Meseleye böyle bakmak lazım" demiş.

TABLO İÇLER ACISI
"Deneyimli bir devlet adamı olarak, bu seçim sonuçlarına göre iktidar ve muhalefete önerilerinin ne olduğunun" sorulması üzerine de Demirel, "İktidara, herkese eşit davranmasını öneririm. Muhalefete de, ortaya çıkardıkları kişilerin arkasında ve yardımcı olmalarını tavsiye ederim. Halkın önüne koyup seçtirdikleri kişilere yardımcı olmaları lazım" demiş.
Yani cevaplar verilmesi gerektiği gibi, tipik Demirel cevapları... Bu gün kendi kurduğu partinin sadece bir tek ilde başarılı olması Sayın Demirel'i yaralamıştır. DYP'nin barajı aşıyor olması 3 Kasım seçimlerine kıyasla sevindirici bir olay. Fakat İzmir adına konuşmak gerekirse özellikle II. Bölge DYP'nin kalesidir. Hele kırsal kesim... Bugünkü tabloya bakarsak durum içler açısı. DYP İzmir'de sadece Beydağ'da varlığını koruyabildi. DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın ivedi olarak teşkilatlarla ilgili revizyona gitmesi gerekir. Genel seçimlere kadar önlerinde yeterli süre var.

ÜNLÜLERE NE OLDU?
Seçimlerle ilgili genel sonuçlara bakarsak yaklaşık 13 milyon kişinin oy kullanmadığını görüyoruz. Bu büyük bir rakam. Bir kısım vatandaşın hastalık veya herhangi bir sebeple sandığa gitmediğini varsayalım. Ben hiç aslı astarı olmayan sebeple sandığa gitmeyenleri biliyorum. Adamlar sandık başında bir oy için birbirlerini yiyorlar. Bir oyla başkanlığı kaçıranlar var. Sandığa gitmeyip sorumsuz davranan vatandaşların umarım sandık başlarında yaşananları izleyince vicdanları rahatsız olmuştur. Bu arada bir çok ünlü isim hatırlarsanız çeşitli bölgelerden başkan adayı olmuştu. Bakın akibetleri ne oldu; Arif Sağ (SHP İstanbul Ümraniye, Çocuklar Duymasın dizisinin dedesi Altan Günbay (DSP İstanbul Bahçeşehir, yapımcı Şahin Özer (AKP Beşiktaş), Ferhat Tunç (SHP İstanbul Kıraç) ve Bora Gencer (DYP Bahçeşehir)seçimlerden umduklarını bulamadılar. MHP İstanbul Kıraç adayı Naim Süleymanoğlu da seçimden yaklaşık 350 oy alarak başkanlık hayaline veda etti. Sanırım herkes kendi işini yapmalı...