YENİ ASIR

Demirel'in değerlendirmeleri


09 Nisan 2004

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, katıldığı bir televizyon programında, birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Bu güzel söyleşiyi kaçıranlarınız için bazı bölümleri burada sizlere tekrar etmek istiyorum.
Türkiye'nin "ombudsman"ının değerlendirmeleri her zaman kulağımıza küpe olmalı. AKP için en güzel benzetmeyi bence bu söyleşide Sayın Demirel yaptı. AK Parti'yi sarımsağa benzeten Demirel, "Sarımsağı gelin etmişler 40 yıl kokusu çıkmamış. Bir bakmışsınız 40 yıldan sonra kokusu çıkmış" dedi.
Demirel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı AK Parti'nin ilerde bölünebileceği konusunda uyardığını belirtti. Söyleşi esnasında AKP Hükümeti'nin icraatlarını değerlendirmekten kaçınan Demirel, 18 ayın değerlendirme yapmanın erken olduğunu belirterek, iktidarın en az 3 yılını görmek gerektiğini, birçok şeyin o zaman netlik kazanacağını söyledi.
AKP'nin aldığı oyu da değerlendiren Demirel, "AKP, 43 milyondan, 12.5 milyon oy almış yani. 31 milyon oy vermiş değil. Yani bu olağanüstü bir başarı değil. Tarihte görülmemiş bir başarı değil" diye konuştu.

CHP'YE HAKSIZLIK
CHP'nin bugünkü durumunu değerlendiren Demirel, "Öyle bir dönem ki siyasi iktidar daha cicim ayında. Muhalefet yapmak zor. Siyasi iktidarın yöntemlerini basın çok iyi şişirmektedir. Meslek grupları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları sessizdir. Öyle olunca tek başına siyasi muhalefet yapmak partilere düşüyor. Partiler, muhalefeti Meclis'te yapacak. Kürsüye çıktığı zaman 175 kişi bir tarafta, 363 kişi de bir tarafta oturuyor. Komisyona gidiyorsunuz. 3 parçadan 2'si iktidar, 1'si muhalefet. Bir şey yapmak imkansız. Yani tek parti muhalefetinin bu kadar ağır şartlar altında görev yapmasına dikkat etmek gerekiyor. Muhalefet, sesini TV'lerden duyuramıyor. Medya kantarın topu kaçırılabiliyor. Bu şartlar altında muhalefet yapmak zor. Bence 'CHP başarısız' diye çok yıpratmak haksızlıktır."

"ÇİLLER YILDIZIM"
Demirel'e isim verilip ilk aklına gelenin söylenmesi istendi:
Mehmet Ağar: Gayretli inançlı bir kişi.
Tansu Çiller: Benim yıldızım.
Bülent Ecevit: Muhterem bir kişi. Sağlık durumunda afiyet dilerim.
Necmettin Erbakan: Benim eski arkadaşım. Bana göre heder olmuş bir enerji ve zeka.
Hilmi Özkök: Gayet dikkatli, demokratik düzenin komutanı.
Fethullah Gülen: Lehinde aleyhinde çok şey söylenmiş bir kişi.
Nazmiye Demirel: Benim her şeyim.
Murat Demirel: Ne yapayım benim yeğenim.
Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan: Kabiliyetli sanatçılar.
Kemal Unakıtan: Çok tatlı.
Ahmet Necdet Sezer: Görevini dikkatli yapmaya çalışıyor.
Cem Uzan: Genç, dinamik, hareketli, güçlü bir arkadaş.
Turgut Özal: Lokmasını bölüştüğüm, benim canım ciğerim.
Rauf Denktaş: Kahraman.
Nazlık Ilıcak: Fevkalade kabiliyetli.
28 Şubat: Çok muhteşem bir kriz.
Aşk: İnsanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından birisi.
Arcayürek: Köstebek.