YENİ ASIR

Çok şükür ÖSS de bitti


22 Haziran 2005

Sonunda sınav ayı haziranın sonuna geldik. Neyse havalar da çocuklara acıdı ki henüz bunaltan sıcaklar başlamadı. Pazar günü son sınav yani ÖSS de bitti. Başka bir deyişle ilköğretimden üniversite kapısına kadar yaklaşık 3 milyon öğrenci bu ay sınav stresi çektiler.
ÖSS sınavını adaylarının büyük bir kısmı ölüm kalım meselesi gibi görüyor ve sınavı başarının değil, kişiliğin değerlendirilmesi olarak algılıyor.
Tabi bunda ailelerin de payı büyük.
Ancak unutmayalım ki, öğrencilerin sınav dönemlerinde yaşadıkları bu duygusal tepkiler akademik performanslarını ciddi anlamda olumsuz yönde etkiliyor.
Türk Psikologlar Derneği sınav kaygısını azaltıcı bilgileri öğrenciler için araştırmışlar. Bakın ne sonuçlar ortaya çıkmış; "Sınav kaygısı, sınav öncesini, sınav anını ve sınav sonrasını kapsar.
Kaygı ve stres; ders çalışmayı, dikkati verimli kullanmayı engeller. Sınav anında bilgiyi kullanmayı, karar verme sürecini etkilerken, bilgi düzeyine ve kendine olan güveni azaltır."

4 TEMEL FAKTÖR
Sınav stresine ve kaygısına, temelde 4 faktör yol açıyormuş:
* Yaşam tarzı,
* Bilgi ihtiyacı ve yetersiz öğrenme,
* Ders çalışma tarzı,
* Psikolojik faktörler.
Bunların çözümü ise;
* Yaşam kalitesine dikkat etmekte,
* Uygun stratejiyi bulmakta,
* Kaygının panzehiri olan bilgiyi doğru öğrenmekte,
* Hatırlamayı güçlendirmekte,
* Felaket senaryoları yazmamak da yatıyormuş.

HAVUÇ VE ANANAS
Bakın sınav öncesi neler yenmeliymiş;
* Sinir Sistemi: Ceviz, fındık, fıstık zihnin uzun süre çalışma direncini artırır. Beynin haberleşme maddelerinin oluşumunu hareketlendirir.
* Yaratıcılık: Zencefil, içerdiği maddeler ile beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.
* Bellek: Havuç, hatırlama yeteneğini artırır. Beynin metabolizmasını canlandıran enzimlerdendir. Ufak bir tabak sıvı yağlı havuç salatası önerilir. Ananas, ezberlemek için çok yararlıdır. Diğer meyvelerde bulunmayan mangan elementini içerir.
* Mutluluk: Mutluyken daha iyi öğreniriz. Enerjimiz pozitif olur. Kırmızı biber acı verse de vücudun kendi hormonu olan endorfinin salgılanmasını hareketlendirir. Çilek, stresin etkilerini azaltır. Muz da beyne mutluluk veren serotonin maddesi içerir.
* Öğrenme: Lahana, tiroid bezlerinin aktivitesini azaltır. Bu da sinirliliğe iyi gelir. Sınav öncesi stres için önerilebilir. Limon, algılama yeteneğini artırır. Yeni öğrenilecek bilgilerin öncesinde tavsiye edilir.
* Dikkat toplama: Karides, beynin besinidir. Vücuda önemli yararı olan Omega 3 yağ asitlerini sağlar. Dikkat süresini uzatır. Soğan aşırı yıpranmaya, fiziksel yorgunluğa karşı kanı sulandırır. Beyin oksijeni daha kolay alır.