YENİ ASIR

Çok ilginç bir haber


20 Temmuz 2005

Şebnem Poroy, 12 Temmuz'da www.tarim.gen.tr sitesinde
ilginç bir haberle karşılaşmış. Bu haberin benim de ilgimi çekebileceğini düşünüp, yollamış. Ben de bu haberi sizlere aynen aktarmak istiyorum.

İMAM DANIŞMAN
"Diyanet İşleri Başkanlığı, çevrelerinde daha etkin olmaları ve topluma yön verebilmeleri için din görevlilerine ziraatten ilk yardıma varıncaya kadar değişik alanlarda eğitim verecek. Böylece imamlar sadece kendi alanlarında değil, vatandaşın ihtiyaç duyduğu her alanda yanında olacak.
Namazdan sonra tarlada köylüye danışmanlık yapacak, acil durumlarda hastalara ilkyardım müdahalesinde bulunacaklar. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, özellikle köylerde görev yapan din görevlilerinin her bakımdan halkın güvendiği kimseler olduğunu, bu sebeple imamların kendi alanları dışında da bilgiye ihtiyacı olduğunu söyledi.
Bardakoğlu, "Hazırlanan bir proje ile köylerde görev yapan din görevlilerine vatandaşa yardımcı olabilmeleri için en fazla ihtiyaç duydukları ziraat ve ilkyardım konularında seminer verilecek" dedi. Diyanet'in imamlara mesleki eğitim dışında vereceği eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Diyanet-Sen Başkanı Ahmet Yıldız, sendika olarak bu projenin uygulanması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Yıldız, "2İmamlara verilecek eğitim köylüler için bulunmaz fırsat olur. Projenin hayata geçirilmesi için her türlü desteğe hazırız" diye konuştu.
Türkiye genelinde 76 bin 922 cami bulunuyor. Bunların önemli bir kısmını köylerdeki camiler oluşturuyor. En ücra köye varıncaya kadar din görevlileri vasıtasıyla ulaşma imkanına sahip olan Diyanet, halkın her bakımdan eğitimine katkıda bulunmak için teşkilatını harekete geçirecek. Eyvah ki ne eyvah... TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası'nın harekete geçmesini bekliyoruz."

BU ZATEN YAPILIYOR
Yukarıda okuduğunuz satırlara bakarsanız içinde yaşadığımız ülkede yaşam gittikçe vahim bir duruma geliyor. Ben başka bir gerçek olaydan bahsetmek istiyorum. Tanıdığım bir ailenin bahçesinde bugün imam bahçıvanlık yapıyor. Zaten imamların aldıkları maaşlar belli, demekki ek gelire ihtiyaçları var.
Söylemek istedeğim, insanlar arasında spontan olarak gelişen bazı olayları, yardımlaşmaları siyasi boyuta çekmenin anlamı var mı? Olaya Diyanet İşleri karışmasa olmuyor mu?