YENİ ASIR

Çocuk aklı


21 Ocak 2004

Cumartesi akşamı evde kanallar arası gezinirken show tv'de yayınlanan "Biz evleniyoruz" programını gördüm. Biraz izleyim derken, 13 yaşındaki oğlum hemen yorumunu getirdi, "Anne bu insanlar para için evleniyorlar değil mi? Bu ne kadar saçma bir şey" dedi ve ben şaşırıp kaldım.
Küçücük çocuğun aklı olayın ne kadar vahim olduğuna eriyor, biz büyüklerin, çocuklarını oraya gönderen ailelerin neden ermiyor anlayamadım. Bu olay bence son derece önemli bir toplumsal sorun. Bütün gün televizyon karşısından kalkmayıp bunları izleyen insanlarımız ise ayrı bir olay.
Star gazetesi programın Türkiyede'ki etkilerini anlamak için uzman görüşüne başvurmuş.
Bakın neler demişler;
Dr.Erdal Atabek:
"Bu yarışmada yapılan kesinlikle evlenmek falan değil tam anlamıyla kendini pazarlamaktır. Ev ve araba için evlenmek demek belirlenmiş bir fiyata kendini pazarlamak demektir. Çocuklar kendini pazarlıyor. Ailelerde buna göz yumuyor."

AMACI YOK
Prof. Dr. Korkut Tuna:
"Amaçları evlenmek değil, verilen değerli hediyeleri kazanmak. Kazanamasalar bile kendilerini ışıltılı şöhretler dünyasına, ünlülerin hayatına pazarlamak istiyorlar. Daha önce de kimler ünlü oldu, şimdi isimleri bile anılmıyor. Bu yarışmalarda alan razı, satan razı. O yüzden çok fazla yorum yapmaya gerek de yok. Bildiklerini okusunlar."
Prof. Dr. Birsen Gökçe:
"Toplumu amaçsız bir şekilde oyalamaktır bunun adı... Bu işin bir ölçüsü olmalı. Ülkeyi gençlere emanet edeceğiz. Ama hangi gençlere? Bunu ciddi biçimde düşünmek lazım. Bu toplumda bir üniversite mezunu ortalama 5 yıl sonra işe girebiliyor. O da kendi alanıyla ilgili bir iş değil. Bu ortamda da yarışmalar maalesef cazip hale geliyor. Toplumda ciddi bir bunalım havası var. Bu bunalımın sonucu, program reyting alıyor. Kurgulanmış senaryolar ilgi topluyor. "Biz Evleniyoruz" insan haysiyetine aykırı bir program. Nerede insan hakları."
Psikiyatrist Doç. Dr. Arif Verimli:
"Bu yarışmada evlilikler; duygu, beğeni ya da başka türlü değerden uzak. Para ve kazanç, manevi değerlerin önünde. Kayınvalideler öyle kız yetiştiriyor ki... Varlıklı biriyle evlensin diye kızlarını süslüyor, püslüyorlar. Kızının hayatından keyif alıp, almaması, ahlak ve etik geri planda. Programı izleyen kızlardan 10'u böyle bir ideali benimserse ve kötü yolda ezilirse, çarkın içinde mahvolursa kim verecek hesabını?"

ÇOK TEHLİKELİ
Evlilik terapisti Doç. Dr. Armağan Samancı:
"Bu yarışma, aileler için bir oyun, ama toplum için çok tehlikeli. İlişkilerin ve evlilik kurumunun artık yarışmaya indirgenir bir hale gelmesi çok kötü. Ülkemizde bir çok değer yok edildiği ve çarpıtıldığı için büyük toplumsal problemler, artan suç oranları, sorunlu evlilikler, maddi problemlerle karşı karşıyayız. Son kalemiz olan aile de bozulacak. O yüzden tehlikeli."