YENİ ASIR

CHP'de kongre baskısı


04 Nisan 2005

CHP İl Örgütü'nün İl eski Başkanı ve İl yönetimi görevden alınmalarının 45'inci gününde Kültürpark Belediye eski Meclis Salonu'nda toplantı düzenlediler. İzmir'e geldiğinde 2 Nisan'da kongre tarihi vereceğini açıklayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan ses çıkmayınca CHP eski İl Başkanı Alaatin Yüksel ve arkadaşları pazartesi (bugün) İl Kongresi ve 12'nci maddenin iptali istemiyle dava açacaklarını açıkladılar.
Gözlemlediğim kadarıyla katılımın az olabileceği düşüncesiyle toplantı salonunu küçük tutmuşlar. Fakat salona sığmamaya başladıklarında Alattin Yüksel 'Bir sonraki toplantı spor salonunda, sonraki de inşallah meydanlarda' diyerek memnuniyetini dile getirdi.
Toplantı öncesi Buca İlçe Başkanı Bahri Dal ve Güzelbahçe İlçe Başkanı Tuncer Güloğlu ile sohbet etme fırsatım oldu. Her iki ilçe başkanına da toplantının amacını sordum; "Amacımız hak ve demokrasiden yana kaç kişi var onu görmek. Kaç kişiyiz ortaya çıksın istedik. Kongre süresi doldu, artık imza toplamaya başlayacağız. Bu bir gövde gösterisi" dediler.

YÜKSEL NE DEDİ?
Yüksel konuşmasında ağırlıklı olarak genel merkeze yüklenerek; "CHP Cumhuriyetin 81'inci yılında iktidarla uğraşacağına parti içi sorunlarla, kendi örgütleriyle uğraşıyor. AKP kadrolaşmaya devam ediyor. Burada toplanmamızın amacı sorunlarımıza çıkış yolu bulmak. Ana hedefimiz çağdaş Türkiye'yi kurmak. Hedefimiz demokrasi ayıplarının olmadığı, herkesin işinin, aşının olduğu bir Türkiye. Karşıyaka, Balçova İlçe Kongreleri'nin yapılması için gereken süre doldu. İzmir'deki kayyum görevini yapmıyor. Görevden alınmalar başka partilerde de var, ama hepsinin altında somut gerekçeler yatıyordur. İzmir'de 1'inci partiyiz. En büyük rakibimiz olan AKP İl Yönetimi'ne bakın, 50 kişilik yönetim kurulu ve yedeklerle 70-80 kişiler. Koskoca CHP İzmir Örgütü'nü ise 7-8 kişilik kayyum heyeti yönetiyor. İzmir'e yakışan bu mu? Sorun Alaatin Yüksel ve arkadaşları ise baştan söyleselerdi, gerekeni yapardık. Yeter ki CHP İzmir'de erimesin. Ama seçim yapılınca kimin tabanı var, kimin yok ortaya çıkacak. Kurultayda kendilerine destek vermeyen, onlara sorun olabilecek illeri görevden aldılar veya ili bir başka bahane ile düşürdüler. İnsanları seçme haklarını özgürce kullandıkları için cezalandırdılar. 81 ilin yarısı kadar ilde bile seçilmiş il başkanımız kalmadı. Bizim MYK ve Genel Başkan ile problemimiz yok, birşeylerin yalnış gittini söyleyen halk. Dipten gelen bir dalga bu, değişimi halk istiyor."
Alaatin Yüksel'in sözlerine katılmamak mümkün değil. CHP İzmir'de büyük yara aldı. Dipten gelen dalgaya Genel Merkez daha ne kadar kulaklarını tıkayacak ve İzmir'i kayyum heyetiyle yönetmeye devam edecekler herkes merak ediyor. CHP, kendi kalesinden korkarsa vay haline...!

YENİ ASIR İNSAN
Bugun Haber Bulunmamaktadır.