YENİ ASIR

CHP tartışmaları


19 Ağustos 2005

Konak CHP kongresinde yaşanan üzücü olayların tartışmaları hala sıcaklığını koruyor. Çarşamba günü yayınlanan yazım üzerine CHP İzmir Milletvekili Yılmaz Kaya Ankara'dan arayarak olayın bir de kendi cephelerinden nasıl geliştiğini anlatacağını ve tarafsız olarak yayınlamamı rica etti. CHP içinde gelişen olayları benim kadar, bugüne kadar CHP'ye oy vermiş olan sokaktaki vatandaş da üzülerek izliyor. Temennimiz o ki, birbirlerini yemeyi bırakıp, CHP'nin kurucusu Atatürk'ü yok saymaya çalışanları artık yesinler. Ama hangi uygun zaman ve zeminde olacak Allah bilir...

KAYA'NIN GÖRÜŞLERİ
Yılmaz Kaya'nın görüşlerini aynen aktarıyorum; "17 Ağustos Çarşamba günü köşenizde yer alan beyanlardan dolayı üzüntümü belirtmek isterim. Amacımız kavgasız bir kongre yapmaktı şeklinde beyanı bulunan kongre divan başkanı İzmir Milletvekili Sayın Enver Öktem kavganın asıl sorumlusudur. Tayfun Emre'yi aday gösteren delegelerin imza listesini kongre salonu dışına göndererek gerginliğin başlamasına neden olmuş, bizzat benim uyarım sonucu listenin geri getirilmesini anons ederek bir gerginliğin yatışmasını sağlamıştır. Ama daha sonraki tutumuyla gerginliğe ve kavgaya neden olmuştur."

HIRSIN SONUCUNDA
"Bunu ben Sayın Öktem'in ne olursa olsun biz kazanalım şeklindeki anlayışına ve bu anlamdaki siyasi hırsına bağlıyorum. O siyasi hırs ki, bazı gerçekleri görmesine de engel olmakta ve siyasi hırsın sonucunda da yıllarca partisine ve genel merkezine bağlı olarak politika yapmış kişileri genel merkez karşıtı gibi göstermesine neden olmaktadır.
Sayın Öktem, genel başkan ve genel merkez karşıtı kişi arıyor ise canhıraş bir şekilde desteklediği ve kazanması için herşeyi göze aldığı listeye bakmalıdır. Genel merkez karşıtları diye bahsettiği kişiler arasında MYK üyesi İzmir Milletvekili Sedat Uzunbay, PM üyesi İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, İzmir Milletvekilleri Yılmaz Kaya, Türkan Miçooğulları, Erdal Karademir yer almaktadır."

KONAK'TAKİ YAPI
Sayın Öktem'in bilmediği sadece bu değil, Konak'taki siyasi yapı ve dokunun bu tür müdahaleleri kabul etmeyeceği bazı haksız dayatmalara her zaman karşı olduğudur. Bu gerçeklerin kamuoyunca bilinmesinin faydalı olacağını düşünüyorum."