YENİ ASIR

CHP nereye koşuyor?


08 Eylül 2005

Son günlerde CHP'de yaşanan olaylardan başka bir şey yazmaz olduk ama, CHP kendi içinde ve dışarıda kargaşa yaşadığı sürece bize daha çok yazı malzemesi çıkarır. Denizli İl Kongresi'ni izleyen ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yıldızı barışmayan eski CHP Genel Sekreter Adnan Keskin ile sohbet yaptım.
Keskin, ne Denizli, ne de İzmir Kongresi'nin CHP'nin gereksinim duyduğu kongre olmadığını, partinin ameliyat masasına yatırılmadığını belirtti. Keskin, "Herkes Genel Başkan'a tapınırcasına konuşmalar yapıyor. Madem başarılı neden kimse yüzde 11-12 düzeyinde olduğumuzu tartışmıyor? Sosyal demokrat politikalar filizlenip boy atamıyor? CHP'nin yeni bir sese ihtiyacı var. 3-4 yıldır iki ileri, bir geri gidiyoruz. Baykal'la beş kere seçime girdik sonuç ortada" diyerek tepkisini dile getirdi.

ALTERNATİF YARATMAK
Önümüzde ki aylarda CHP Genel Kurultayı yapılacak. Görünen o ki Baykal yine genel başkanlığı kimseye bırakmayacak. Adnan Keskin'le yaptığımız sohbette "Madem bu kadar şikayetçisiniz alternatif ortaya çıkarabilecek misiniz?" diye sordum.
Keskin, "Alternatif yaratmanın yolları tıkandı. Tüzük o kadar antidemokratik ki. Bu tüzükle Genel Merkez'in istemediği hiç kimsenin yaşam şansı yok. Kurultay'da böyle bir yarışa imkan var mı? İstanbul, Ankara doğrandı. İzmir aynı durumda. Parti disiplini, suskunluk, beraberlik adı altında iş görüyorlar. Kafa kaldıran siyasi linçle atılıyor. Kurultayda önce yüzde 20 imza toplanacak. Tek tek isim okunacak. Özellikle genç arkadaşlardan kimse kafasının koparılmasına cesaret edemez. Sistem insanları köleliğe, gizliliğe zorluyor. Biz burada Don Kişot'luk yapıyoruz."

O HEP HAKLI
CHP nasıl yeniden dirilir, yeniden nasıl başarılı olur? Bugün AKP iktidarına alternatif olabilecek DYP ve CHP den başka parti gözükmüyor. ANAP'a gelince henüz yolun başında. Adnan Keskin ise CHP'nin ancak gizli kanallarının topluma açılması halinde başarılı olacağına inanıyor.
Keskin, "O hep haklı, slogonı gibi bir söylem sol parti de olabilir mi? Siyasetin mantığına aykırı. 4.5 milyona aldığı gübreyi, 22 milyona satarsan o insandan nasıl oy istersiniz? Bu gün sağ partilere oy verenler yüzde 60-65, sol partilere yüzde 22. Vatandaş uyarıyor, anlayan yok" diyor.
Adnan Keskin'in sözlerine hak vermemek imkansız. Solun kan kaybına hangi değişim engel olacak? ne zaman olacak? İş işten geçmeden olacak mı? Ameliyat masasına yatırılması gereken sadece CHP'mi, yoksa dağılmış olan tüm sol partiler mi?